04. december 2004 - 17:43Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Random tal? Easy opgave!
Hey! Jeg sidder lige og knokler med Java! Jeg har lidt problemer med sådan en begynder opgave fra Javabogen...
Skriv et program, som udskriver tre tilfældige tal (lavet med Math.random()), deres sum og gennemsnittet.
Jeg kan sådan set godt selv finde ud af at finde deres sum og snit osv, men jeg kan ikke få de tre tal defineret... Jeg har gjort sådan her so far:
public class MathRandom { public static void main(String[] arg) { double a, b, c;
a = Math.random(double a); b = Math.random(double b); c = Math.random(double c); } }
Men det vil den sgu ikke helt gå med til... Hvorfor ikke? Jeg har benyttet double fordi random jo ligger mellem 0 og 1. Et spørgsmål af nysgerrighed er: hvordan får man random til at ligge mellem fx 10 og 20 ?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.