Som bekendt anvender CS jo HalfLife\'s engine, og da jeg gerne vil lege lidt med CS, så har jeg hentet CS ned, incl. opdateringer. Så langt så godt.
HalfLife har jeg liggende på en af mine harddiske et sted, så jeg installerer bare Cs plus opdatering, men ikke om jeg kan finde nogen aktive servere noget sted, når jeg så starter CS.
Det er nok et Windows 2000 kompatibilitetsspørgsmål, tænker jeg, og booter derfor min ME-partition, men her går det ikke meget bedre.
Den trænger nok til at blive reinstalleret, tænker jeg og så opstår problemet: Jeg kan ikke finde min HalfLife cd-rom noget sted.
Den findes sikkert i 100 piratkopier på Nettet, men det gider jeg ligesom ikke, så jeg tænker mig lidt om, og kommer i tanke om et spørgsmål jeg så, der omhanlede muligheden for at træne (bots?) i HalfLife, og en tekst der fortalte at det kun var muligt hvis man havde installeret \"the retail-version of HalfLife\".
Det syntes jo logisk at pege på, at CS også kan køres på ikke-retail versioner (demoversioner?) af HalfLife.
Eller........?
Så spørgsmålet er nu det simple (og dumme): Skal man have den fulde (købte) version af HalfLife, for at køre CS, eller kan man downloade en demo eller en core eller andet, så man kan køre CS?
Jeg leder altså IKKE efter en warez-version, men gider ikke lede mere efter min HalfLife cd-rom (for ikke at tale om at købe den igen) hvis det kan undgås.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
exe-s >> Jeg kan jo bedst lide dit svar, men tror ikke den holder.
Når jeg downloader fra games.jubii.dk/cs får jeg en fil som fejler når jeg forsøger at installere i et nyt bibliotek - forkert sprogversion eller ligneden. Den vil KUN lade sig installere oveni min gamle installation, og nu bliver jeg promptet for en serial key når jeg forsøger at starte.
Lyder ikke HELT som om den er frigivet, vel?
Er det mig der er noget galt med, eller skal kapla0 have alle points.??
Men jeg købte en HL/CS/noget andet pakke for 199,- hos en flink autoriseret forhandler :o)
/Rob
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.