11. december 2004 - 21:04Der er
14 kommentarer og 1 løsning
Optimering af kode
Hey, jeg har lavet følgende kode, men som i sikkert kan se er jeg ikke særligt meget inde i C programering, så jeg ville være glad hvis nogen ville optimere koden lidt, da den bruger 2-4 % af cpu'en og jeg ville mene at dette må kunne gøres bedre. Det er sikkert main() det er galt med, da det er den del jeg selv har lavet :)
#include <windows.h> #include <stdio.h> HANDLE ATKACPIhandle; #define MLED 0x44454c4d #define WLED 0x44454c57 #define LED 0x44454c00 int CtrlACPI(int code, int hasArg, int arg) { long bytes = 0; long inbuf[5]; struct cmbuf { short cmds[2]; long cm2; } cbuf; long outbuf[192]; int ret;
har jeg heller ikke selv, men det er også bare gejl jeg sidder og er ved at lave, der sidder nemlig to leds på fronten af min asus bærbar som jeg kan kontrolere og er ved at lave et plugin til winamp så de skifter frem og tilbage når jeg hører musik, og så bruger jeg det som øvelse i programering af C/C++
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.