12. december 2004 - 21:50Der er
11 kommentarer og 1 løsning
Filer i word der skal slås sammen og lave fælles indholdfortegn.
Hejsa,
Jeg har en masse notater fra skolen liggende i enkelte WORD filer på min computer...
Inde i de wordfiler, har jeg en sidehoved og sidefod på hvert dokument med beskrivelse, dato, fag etc af selve notatet. Samtidig har jeg lavet typografi på de vigtigste ord og lavet typografi så jeg senere hen ville kunne lave en indholdsfortegnelse og et stikordsregister. MEN - nu er jeg jo i problemer, for nu har jeg 100 enkelte filer med notater fra hver time. Hvordan får jeg slået de filer sammen til en fil - bibeholdt sidehoved, men lavet sidefod om til fortløbne nummereret OG lavet en overordnet indholdsfortegnelse (ved godt hvordan jeg laver en normalt) plus et stikordsregister som er ordnet alfabetisk...
jeg har et større dokument om emnet som du måske kan bruge (10 sider A4 som word.doc) Jeg kan evt. uploade det som zip-fil, så du og andre kan trække det ned. Sig til hvis du gerne vil at jeg uploader det
Synes godt om
Slettet bruger
13. december 2004 - 00:08#2
Jeg mener du kan bruge Words egen funktion med underdokumenter - prøv F1 Jeg har eng. version, men dette er fra hjælpen.
Convert a subdocument into part of the master document On the View menu, click Outline. If the subdocuments are collapsed, click Expand Subdocuments on the Outlining toolbar. If the subdocument you want to convert is locked, unlock it. How?
Click anywhere in the subdocument you want to lock or unlock. On the Outlining toolbar, click Lock Document . Notes
Microsoft Word also locks subdocuments in the following cases:
The subdocuments are collapsed.
The master document is shared by a workgroup, and someone else is currently working on the subdocument. Someone who previously worked on the subdocument set file sharing to the read-only option. The subdocument is stored on a read-only file share. Click the subdocument icon for the subdocument you want to convert. (Click Master Document View on the Outlining toolbar if you cannot see the subdocument icon .) On the Outlining toolbar, click Remove Subdocument
hov-sa >> du lægger også et svar, da de komplimenterer hinanden. Jones279 >> her er så et svar du bestemmer fordelingen af pointene, men jeg synes også at hov-sa skal belønnes.
Synes godt om
Slettet bruger
14. december 2004 - 00:30#8
ok, det er jo 2 sider af samme sag, men jeg synes stadig at pointene bør gå til dig. Jeg har lige tjekket din zip fil, og her er vejledningen samlet.
er sikker på at du kan bruge det. :o)) takker for pointene
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.