Avatar billede fez0 Nybegynder
26. december 2004 - 15:50 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

iMac G5 - råd / meninger søges

Lige nu sidder jeg på en sølle Dell computer fra 1999 med 512 SDRAM og 550MHZ, og laver hjemmesider/grafik. Jeg har mit eget kreative lille firma, hvor jeg tilbyder hjemmesider til både større og mindre virksomheder. Og det går fremad med mit firma. Det jeg rigtig glad for.

Jeg var forleden et kig inde i fona hvor de har den nye iMac G5 stående i 20". Så jeg kom lidt i tvivl ang. dens NVIDIA GeForce FX 5200 Ultra 64MB DDR video memory.

(Udover, hvis det nu skulle ske, vil jeg 100% købe den med 1 Gigabyte RAM, da man ikke kan få nok af det. (kommer normalt med 256))

- Så jeg ville høre jeres mening om hvorvidt en iMac G5 20" MED 1 GIGABYTE RAM og (mest) DENS 64MB GRAFIK-KORT ville have det med følgene programmer:

Adobe Photoshop 7 (køber nok snart CS)
Macromedia DreamWeaver MX
Macromedia Flash MX (går nok snart til 2004 Pro)

jeg laver slet ikke noget HEAVY 3D grafik, slet ikke.

- MEN hvis jeg nu skulle hoppe over i HEAVY 3D grafik, hvordan ville de 64MB så have det?

- Jeg har hørt meget om at Macs generelt ikke er spillecomputere, og det er vel sandt? Jeg er ikke lige den store gamer, men ville meget gerne have det afklaret.

Alt i alt vil jeg gerne høre jeres mening om mine 3 ovenstående spørgsmål, og jeg ser frem til at smide min Dell ud eller give den til min lillebror.

tak for jeres tid
Avatar billede leif Seniormester
26. december 2004 - 16:07 #1
Mac er ikke beregnet til at spille, (Du kan vist ikke få spil til MAC), dog kan man hvis man har brug et windows miljø en gang imellem (Dog ikke særlig velegnet til spil), køre et program der hedder VirtualPC.

Nu er jeg ikke selv MAC mand, men har hørt fra flere af mine kreative kontakter at på grafik området er MAC en del forvejen PC.

Hvis vi havde snakket PC sprog havde jeg nok valgt et andet Grafikkort, men da MAC håndterer grafik på en anden måde, kan det sikkert være nok.

Vær opmærksom på at dine programmer til PC virker ikke til MAC.

Håber du kunne bruge dette til noget.
Avatar billede webdesigner Praktikant
26. december 2004 - 16:18 #2
G6 er lige på trapperne men med faldet i de ammerikanske kurser gør det atraktivt at købe den i usa lige nu...
Men der er planer om fra appels side at sænke priserne og prisen falder nok også når den nye G6 kommer...
Avatar billede webdesigner Praktikant
26. december 2004 - 16:27 #3
lige en ting Hvad mener du med Heavy 3d??
der er mange former for 3d.
Skal du lave hoveder med porre hud nyancer og skæg og hår (er håret så individuelle) eller er den en form som en klump ler.
er der reflektioner, er der partikler??

men som leif siger er er mac kraftigt i grafik hvilket også er en af grunden til at den er foretrukket af grafikerer verden over.

der self også foreskelle på programmerne du bruger i 3d.
men der er så mange ting så du bør nok under søge det eller høre ad inden du hoppe på 3d. men simpel 3d som den der bruges i computer spil og jo Hl2 er simpel grafik.
så kunne 64 nok kunne klare det dog skal du huske at der er det der hedder renderings tid på 3d. og her komer det and på processoren. jo nogle 3d kort kan godt hoppe til her men det er ikke sikker at det kort du har kikket på hjælper...

Heavy 3d. er 3d som det i Monsters inc eller Matrix...
Avatar billede egonspock Seniormester
26. december 2004 - 16:51 #4
Der er næppe en G6 på trapperne, for så skulle IBM da have lavet helt nye planer... og ja, der findes masser af spil til Mac, incl. Halo, Unreal Tournament osv. se evt. her: http://www.macgamefiles.com/ Men ret skal være ret, spillene kommer generelt først langt senere end til PC og det er kun de bedste spil der bliver porteret.
Alle Professionelle programmer som Adobe's CS og Macromedia's MX-studio fungerer fint på Mac, men du skal nok investere i Mac-udgaverne af programmerne. Og hvis du taler om Professionelle 3D-programmer, så kører Maya 6 fint på Mac også, og vil helt sikkert også gøre det på en iMac G5 (gerne med mere RAM)
Avatar billede webdesigner Praktikant
26. december 2004 - 19:57 #5
Egonspock (eller Trekkie ;) )
Måske... men Ikke destominder er det jeg har hørt at g6 kommer på display til næste store messe...

Godt nytår til alle her
Avatar billede fez0 Nybegynder
26. december 2004 - 21:50 #6
Tak til jer alle.

Jeg tænker ikke på sådan noget tegnefilms heavy 3D :) Og slet ikke noget med hud hår og skæg. Det jeg (dumt nok) mener om 3D Grafik er at jeg har set nogle grafikere/webdesignere lave wallpapers med syge technostråler og sådan. Ved ikke lige om der ringer in klokke hos jer. Men hvertfald sådan noget tegnefilms og oh menneskegrafik er der slet ikke tale om :)

Så det vil sige min iMac G5 med 1GB Ram består?

Og lige en ting:
Adobe Photoshop 7 (eller det nye)
Macromedia Dreamweaver MX (eller det nye)
Macroemdia Flash MX (eller det nye)

Dem skal jeg så købe i MAC-Udgaver, ikke?
Avatar billede fez0 Nybegynder
26. december 2004 - 22:06 #7
en ting til:

Eksterne højtalere kan vel sættes til?
Avatar billede webdesigner Praktikant
27. december 2004 - 00:16 #8
YEP til de spørsmål du skrievr om
jo du sakl have en mac udgave af programmerne... dumt nok...
bemærk at 1 knap kan irretere hvis du er van til 2... på musen... men de fleste logitech knapper kan .. og de 3d du snakker om kan fint køres
Avatar billede egonspock Seniormester
27. december 2004 - 01:17 #9
Hvis du har en USB-mus i forvejen vil den også virke på din G5, evt. med et kontrolpanel til at indstille de forskellige knapper, hvis du har flere end 2+hjul.

Prøv at høre om der er tilbud på cross-upgrades, evt. hos Caslon eller Officeline, som begge burde kunne finde ud af det med licenser.

Syrede technostråler kan man vist endda lave i Photoshop CS med de nye 3D-værktøjer, hvis man lige ved hvordan de skal skrues sammen. Jeg faldt over den her den anden dag: http://www.macdesignonline.com/tutorials/photoshop/042304.html

Webdesigner > hehe, det er nok et spørgsmål om hvordan man definerer en G6. Hvis en Dual-core G4 bliver markedsført som G6, så får du måske ret, men ellers tror jeg at vi skal vente til der kan komme en lillebror til IBM's Power VI-chip, som end ikke er færdigudviklet endnu. Men jeg får da syndige tanker ved blot at tænke på hvad en G6 skulle kunne levere ;-)

Glædeligt nytår også herfra.

P.S. Er der nogen, der ved hvorfor "Eksperten" ikke kan finde ud af at lave velformede XML-sider (se source af denne side...)
Avatar billede egonspock Seniormester
27. december 2004 - 02:11 #10
(hø, glem mit host i min P.S. jeg skulle bare genstarte Safari, så virkede Eksperten igen. Ikke sådan når man (næsten) aldrig genstarter computeren eller browseren ...)
Avatar billede webdesigner Praktikant
27. december 2004 - 10:43 #11
Trekkie... 3d toolen var også i 7.0....
Avatar billede fez0 Nybegynder
01. januar 2005 - 22:00 #12
tak til alle
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester