28. december 2004 - 16:35Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Harddisk 120GB i stedet for 300?
Jeg har en - normalt - 300gb siddende i min computer. Så skete det, at jeg købte nyt motherboard - før havde jeg P4C800 Deluxe og nu har jeg P4P800-E Deluxe - nu fortæller min computer mig at jeg kun har en 120 GB harddisk i - og at den ikke er formateret - hvor jeg den anden dag havde 300 gb, der var fyldt ud med data
prøv evt at gå ind i diskhåndtering, højreklik på denne computer - administrer - diskhåndtering og se om du kan partitionere og formatere resten af disken derinde.
Jeg kan heller ikke se mere end 120GB i Administrationen...
Jeg har midlertidigt løst problemet ved at sætte min 300GB disk i RAID - alene - dér kunne den glimrende se den, og den virker som før - MEN! - nu til januar skal jeg have mig 2 diske der skal køre Stribe i RAID, så den kan ikke blive siddende der - hvordan får jeg den til at vise alle mine 300GB på den normale port?
1:Det første du skal gøre er at boote op på din Windows XPCD, husk at din bios skal stå til at være first bootdevice cdrom. Når den har installeret nogle foreløbige filer skal du;
2: Jeg kan ikke huske om det hedder repair eller recovery , men du skal ind i Consolemode (ligner en dos skærm), og der fyrer du fixboot command af.
3: genstart, og lad høre hvad det gjorde.
Jeg ved godt , at det ikke er et boot problem du har, men fixboot fikser bootsektoren, og vil måake give dig de sidste GB tilbage.
Intet virkede... - JEg gik ind og opdaterede min fasttrack-IDE driver, og så virkede det ;) - tak for inputs!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.