29. december 2004 - 16:29Der er
4 kommentarer og 1 løsning
null - kan det betale sig?
Lige et hurtigt spørgsmål jeg har overvejet lidt. Hvis man nu opretter en tabel med fx. et text felt.
Man udfylder så ikke text-feltet ved alle indsættelser. Vil databasen så fylde mindre hvis man sætter feltet til null end hvis den er not null og bare tom?
Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.
Det er ikke helt korrekt, NULL er en værdi. Når du har et tomt tekst-felt (text eller varchar), gemmer MySQL for hvert felt, hvor mange data det indeholder. Er feltet tomt, vil feltet indeholde 0 bytes, men dette er ikke ensbetydende med, at feltet har værdien NULL. Hvordan MySQL håndterer NULL-værdier er jeg ikke så meget inde i, så jeg ved ikke, hvordan den angiver, at et felt har værdien NULL.
Man kan: 1) lave et eksperiment 2) hente og kigge i MySQL source code 3) gætte baseret på sund fornuft
Med hensyn til #3 så kan man gætte på at MySQL har et flag i en row header som fortæller om den er NULL eller ej. Og i så fald vil man spare et længde felt i forhold til ''. For et TEXT felt vil det sige at man sparer 2 byte.
Hvis det gæt er rigtigt så vil man på 100000 NULL's spare 200 KB, hvilket er ingenting.
Nu har jeg testet det. 1000 rækker i to ens databaser hvor den enes text felt var null og den andens not null.
De fylder det samme.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.