Avatar billede martinpoulsen_8378 Nybegynder
03. januar 2005 - 23:03 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

bedst airflow?

Hej eksperter.

Lige et helt generelt spørgsmål...

Jeg er ved at købe dette kabinet:
http://3rsystem.co.kr/english/products/view.asp?navi=case&idx_num=29

Når jeg nu skal have det sendt kan jeg lige så godt købe nogle lydløse blæsere med med det samme, men jeg ved ikke hvor mange jeg får brug for... Der er som man kan se plads til forskellige blæsere: en i siden, en i front og en på bagsiden under psu'en.

Der skal monteres 1 stk harddisk, 1 cd drev og 1 diskette drev og de kan monteres forskellige steder. Det skal siges at min cpu er lidt presset og køles med en måske lidt for lille men lydløs blæser og har derfor godt af at temperaturen i kabinettet er lav.

Det jeg er ude efter er forslag til forskellige løsninger der vil give det bedste flow i kabinettet - altså forslag til i hvilken rækkefølge jeg skal prioritere at placere kabinetblæserne og med ind eller udsugende retning, hvor hardwaren installeres bedst (fx kan harddisken monteres mange forskellige steder) osv.

Venligst, Martin
Avatar billede majsmarken Nybegynder
04. januar 2005 - 00:02 #1
Avatar billede martinpoulsen_8378 Nybegynder
04. januar 2005 - 00:52 #2
hmm, synes det er lidt voldsomt alt det jeg finder... og ikke direkte brugbart. Tænkte på om nogen har en ide / løsning specielt til installationen af mit hardware, kabinet og de muligheder jeg nu har for blæsere...
Avatar billede dragonknight Juniormester
04. januar 2005 - 02:05 #3
Der findes en temperatur følsom blæserstyring, som man kan tilkoble sine kabinets fans. Det virker ret godt.

Der findes også visse PSU'er, som kan det samme, altså temp. styre fans.

Det er omdrejninger der laver larm, derfor store fans, da de flyttet mere luft end en med lille diameter ved samme omdrejninger.

Derfor, 1 fan foran på kabinettet der blæser indad. 1 fan bagpå, der suger ud. Helst 2 på PSU'en. Alle skal være temp. styret.
Så får du den mindste støj.
Avatar billede dragonknight Juniormester
04. januar 2005 - 02:06 #4
Harddisk nede i bunden ved den frontmonteret fan.
Avatar billede martinpoulsen_8378 Nybegynder
14. januar 2005 - 23:14 #5
tror jeg har styr på det. skriv et svar og få points dragonknight
Avatar billede dragonknight Juniormester
14. januar 2005 - 23:25 #6
Takker
Avatar billede dragonknight Juniormester
21. januar 2005 - 15:53 #7
Lukketid ? ?
Avatar billede martinpoulsen_8378 Nybegynder
21. januar 2005 - 17:46 #8
ih hvor tiden dog flyver :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester