I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Forkert sted du spørger da det ikke har noget med XP at gøre (det er et rent hardware problem) *S* men hvad sker der når du prøver med diskene hver for sig ?
Desuden er der nogle få tilfælde hvor der skal moneteres en ekstra jumper på master disken så den står som "master with slave present" - du finder en instruktion på maxtors hjemmeside eller det står på drevet.
tjaz - jeg er forbavset over din kommentar. Jeg har 2 IDE HD og de sidder begge, på hvert sit kabel, på midten, med henholdsvis et CD og et DVD drev yderst. Og det kører som det skal.
Du skal IKKE sætte begge til cable select - den vil så ikke kunne definere en master, men de andre ting som tjaz skriver 16:05:06 - bør forsøges.
Synes godt om
Slettet bruger
05. januar 2005 - 17:04#7
Du har jumpet den forkert, hiv strømstikket ud af din primære master og se hvad din nye harddisk bliver opfattet, som fortsæt indtil den vises som slave, sæt strømstikket til din primære master igen
gotfred -> Det er der vel heller ikke noget galt i ... og slet ikke hvis man har dem begge jumpet som slave og CD-DVD drev som master ... Desuden kan jeg godt se at det er fornuftigt at have de to diske på HVER SIT ide kabel hvis man absolute vil have en overføreselstid der er så lang som muligt.
Synes godt om
Slettet bruger
05. januar 2005 - 17:22#9
"Desuden kan jeg godt se at det er fornuftigt at have de to diske på HVER SIT ide kabel hvis man absolute vil have en overføreselstid der er så lang som muligt." Med 3 harddiske er det da vist noget nær et MUST eller ??
helgec ... plz se hvad jeg skriver ... min kommentar kl 17:19:26 har INTET med jimjimjam (ham der har oprettet spm) at gøre, men derimod er det en kommentar på det som gotfred skriver 16:51:30
Begge mine HD er jumped som master og CD, DVD som slave. Men hvis de 2 HD arbejder betydeligt hurtigere på samme kabel, vil jeg da sætte dem sammen som master og slave.
Gotfred -> Hvis de er jumpet som master og sidder i midten er det nu godt klaret at det i det hele taget virker ... og jeg må så gå til bekendelse og sige at:
Guide til optimaloverførsel mellem dine HDD's: Du får den mest optimale overførsel ved at jumpe (og sætte begge) som master på hver sin IDE. Skal det så være helt perfekt skal du bruge et GODT ATA133 kabel (ikke dem som følger med når du køber bundkortet og ikke de runde 'smarte' kabler man kan købe) og så sætte hele molevitten på en ordenlig controller.
Ok! så er vi enige - også med dannyboyd. Men det med det runde kabel vidste jeg ikke, jeg har fornylig købt et i Zitech. De kunne da godt have fortalt mig, at det ikke var det bedste.
Jeg har prøvet at bytte om på harddiskene, men det er somom når der er 2 diske på samme controller failer den. Så snart jeg sætter en anden ting på (cd-rom drev) så virker det. Biossen finder at der er 3 harddiske og 1 cd-rom drev som der korrekt er sat til, og de er som de skal være altså: Primary/ ide0 - Maxtor ide1 - WD Secondary/ ide2 - Maxtor ide3 - Plextor brænder
Hvilken maxtor harddisk har du ? for det lyder som problemet med den manglende jumper jeg beskrev tidligere 16:21:56 - det er ikke sikkert det står direkte på drevet...."master with slave present"
Ja Master sidder for enden! Jeg gir op! Lorte computer hehe!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.