08. januar 2005 - 20:05Der er
14 kommentarer og 2 løsninger
Kan ikke starte computer
Jeg kan ikke starte min computer. Når jeg tænder den starter den fint op, men så når den til "Microsoft Windows XP" med blåt i baggrunden og stopper der.... Nogle ideer? Meget gerne hurtigst muligt
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Jeg har forsøgt at starte op i fejlsikret tilstand men der sker det samme.. Når jeg bruger xp cd`en og skriver r, går den fint igang, men går derefter ud i "dos" og skriver c:windows: og så ved jeg ikke hvad jeg skal gøre
Synes godt om
Slettet bruger
08. januar 2005 - 20:14#4
Du skal ikke skrive R på det tidspunkt vent til du er længere fremme og får det andet tilbud om at reparere
Repair af Windows XP: Hvis du har din XP cd og din Cd-Key klar, kan du lave en repair. Du mister ikke noget ved det.
1:Det første du skal gøre er at boote op på din Windows XP CD, husk at din bios skal stå til at være first bootdevice cdrom. Når den har installeret nogle foreløbige filer skal du; 2: springe det første tilbud om repair i Consolemode over og fortsætte din installation (nyindstalation) 3: Nu kan du så vælge hvilket drev din nye installation skal ligge på og her er det gerne dit C drev. 4: Og nu fortæller den dig der er et styresystem på dette drev og om du vil slette det (L) eller du vil lave en repair (R) det er her du skal trykke på R.
5: Og du vil nu se, at den laver en helt ny installation, men den beholder alle dine nuværende indstillinger, dokumenter, programmer og skrivebordet udseende er også intakt, men nu skulle du gerne være sluppet af med dine fejl og mangler. Dog skal der gøres opmærksom på at alle updates skal lægges ind igen. Desuden skal nye opdaterede drivere, som man selv har lagt ind, installeres igen. .
hvor lang tid har du givet maskinen. Nogen gange kan de godt bruge meget lang tid der af en eller anden mystisk grund. Prøv og giv den 5 minutter - tænk, hvis det virker.
hans-jensen > cd-key er produktnøglen til dit windows produkt (her er det win.XP) Og det badmanden udførte, SE kommentar : haverslev 08/01-2005 20:14:37 - repair af windows XP.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.