Avatar billede pzycho Nybegynder
19. marts 2001 - 16:08 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Bootcd virker ikke!

Hejsa! Jeg er i øjeblikket ved at lave en bootcd som skal kunne starte på mit SCSI cd-rom drev, men det virker ikke! Jeg har lavet en win98 startdiskette og kopieret driveren til min SCSI controller ned på disketten! Det virker fra disketten, men når jeg ligger det på cd booter den og laver a: om til b: og bliver ved med at læse på a: til jeg slukker maskinen! Håber at nogen kan hjælpe!!!
Avatar billede lhawk Nybegynder
19. marts 2001 - 16:13 #1
Hvis du kan skal du sætte BIOS til at boote fra SCSI.
Avatar billede Slettet bruger
19. marts 2001 - 16:13 #2
Har du aktiveret boot på dit CD drev inde i din Bios
Avatar billede brian@diku Nybegynder
19. marts 2001 - 16:16 #3
sæt din scsi enhed til at være permenent mapped.
Avatar billede pzycho Nybegynder
20. marts 2001 - 12:52 #4
SCSI controlleren booter automatisk, så det er desværre ikke her problemet ligger! Ellers tak for hjælpen!
Avatar billede pzycho Nybegynder
20. marts 2001 - 12:53 #5
Hvordan sætter man SCSI-enheden til at være mapped? Er det via en jumper eller hvad?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester