16. januar 2005 - 20:07Der er
27 kommentarer og 7 løsninger
Vurdering af design
Hej Eksperter,
Nu er det blevet tid til at få jeres hjælp. Har kastet mig over et design til min firma side langt om længe. og som i sikkert kender er det umuligt at blive tilfreds med noget til sig selv.
Vil starte med lige at fortælle om tankerne bag så i får en bedre indsigt i det. De 3 små "dokument" tegn oppe i hjørnet skal fungere som design variation, dvs at top billedet vil man kunne skifte. Derudover vil prøve at lave siden i så meget CSS som muligt, så blandt andet FF users har mulighed for at skifte farver let.
Siden skal bruges som en lille profil side med lidt af det arbejde jeg har lavet, en profil af mig og et CV.
Jeg ønsker ikke kritik på den tekst som er på billedet, da det er ren dummy tekst, men ønsker derimod kritik på farvevalg, opsætning, og helhedsindtryk.
Og så ser jeg da også gerne forslag til nye ideer og lign.
Morteeart, det er netop meningen at der skal være et banner som passer til årstiden, men at brugeren stadig har mulighed for at bladre mellem dem.
Siden størrelse vil jeg lige tage med i min overvejelse, da jeg netop ikke har specielt meget tekst at fylde på siden, så den kunne sagtens være mindre.
Hey med dig :D !! Jeg synes at siden er ret pæn, meget stilet - dog synes jeg din menu står lidt ud i forhold til resten af designet, i hvert fald farve mæssigt (lidt kedelig :)
Hvis du vælger dit "hoved-banner" efter årstiden er det en god idé - bare husk at skift billedet når vi træder ind í en ny årstid :)
Ellers ikke så meget mere :) - kool design
//fcand
PS: Nu er du vel "freelance grafikker" og ikke "grafisk freelancer" ;)
hej fcand Ja er selv lidt ked af menuen, har siddet med den lang tid. men kan ikke få den ordenlig hen. Ideer er meget velkomne.
Ja banneret skal selvfølgelig skifte. når årstiden skifter :o) men det kan måske evt fikses med lidt kode.
Og mange tak for rosen
Synes godt om
Slettet bruger
17. januar 2005 - 14:43#9
Meget stilrent design.... Kan godt lide det. Har ikke den store kritik. Kan godt lide dine ikoner i toppen af siden, men er lidt i tvivl om hvad det sidste betyder, men tror det er sitemap eller noget lignende. Den røde farve er behagelig at se på, og generelt er siden meget overskuelig at kigge på (håber ikke det ændrer sig når koden kommer til ;) ) Sidste spørgsmål: Hvad laver de der CSS og XHTML bokse nede i bunden? Er det til at sætte validerings "bannere" fra w3 ind i?
Vil også meget gerne høre hva i tænker når i ser siden, altså om i tænker dreng på 14 år der laver lidt design eller?
Synes godt om
Slettet bruger
17. januar 2005 - 15:38#13
tænker absolut ikke 14 årig dreng. Er nok ikke en side der hiver de store mulitnationale kunder hjem :D Men tror bestemt at du kan hive mange små og halvstore foreninger og forretningsdrivende der ikke skal bruge de vildeste sider i verder hjem med det der design. Virker okay pro :)
Ang det nye design så syns jeg stadig det er smukt... men sidder stadig og bander lidt over det der sidste ikon, hvis ikk det er så vigtigt så lad være med at tage det med... er bedre end at ha noget folk ikke forstår. :) Men nogen slem fejl er det ikke.
Det samme vil jeg egentlig gerne sige om de 2 w3 logoer... Din målgruppe fatter efter al sandynlighed alligevel ikke hvad de betyder og er derfor ligeglade med dem. Og de er jo mildt sagt ikke særlig pæne, de ødelægger den flotte helhed som resten af designet har. Jeg ville hellere lave det som tekst med link til at siden validerer ved w3, eller evt. hvis du absolut vil have bannerne med så sæt dem på en af dine undersider - lad være med at ødelægge det flotte design med dem.
Men glæder mig til at se det endelige resultat. :)
AH lige en lille ting mere "testimonials" er nok ikke lige det bedste ord at bruge... Man fanger nok meningen med hvad du mener med det når man læser hvad der står i "sektionen" men for en "usagkyndig" er det ikke sikkert man fatter meningen med det samme. Udtalelser eller Anbefalinger ville nok være bedre.
smukkemany - Mange tak for den meget konstruktive kritik. Det er helt sikkert noget jeg kan bruge til noget. Jeg vil lige kommentere de ting du nævner.
Hvorfor mener du en velkommen er useriøs ( titlen velkommen er måske ikke ideel ) men jeg mener klart at når jeg kommer en på en webside vil jeg meget hurtig kunne danne mig overblik over hvad siden går ud på og lige læse godt om hva jeg finder på sitet.
Menuen var venstre stillet fra starten blev så sat ind på midten, men kan godt se der er en pointe i at ha den venstre justeret.
Jeg forstår ikke helt jeres problem med at i ikke kan se den i 800x600, selve siden er knap 800 i breden det vil sige breden burde ikke være noget problem, baggrunden skal selvfølgelig laves i CSS så den fylder hele baggrunden. Det eneste problem er at den ikke kan se i højden. synes du dette er et problem ?
Mine CSS og HTML ikoner, hvor W3's logoer skal synes jeg ikke vildleder brugeren, men som phunky nævner så bør de måske ikke være på forsiden men på en side der forklarer lidt om hva de betyder og at jeg laver mine sider valideret.
Toppen skriver at skal være mindre i højden, det vil jeg prøve at lege med, for du har ret i den taget meget plads.
Ang. min timepris og hvor lang tid jeg har brugt på projektet er du velkommen til at kontakte mig over mail på martin@designstroke.dk for at få at vide. Da det ikke hører hjemme her i tråden.
Og til sidst så kan du lige smide et svar så du også får del i point.
Synes godt om
Slettet bruger
17. januar 2005 - 21:06#21
Ok, jeg svarer i kronologisk rækkefølge :)
1. (Hvorfor mener du en velkommen er useriøs ): Velkommen er simpelthen ubrugbart og fortæller absolut intet i sig selv. Desuden er velkommen et "overgladt" ord - som i web-site sammenhæng KUN bruges på personlig sider hvor folk fortæller om deres katte, venner osv. Skriv hellere fx. "Grafisk design til den kræsne kunde" eller sådan. Og skriv så lidt kort tekst om firma, og punktopstil væsentlige ting.
2. "Jeg forstår ikke helt jeres problem med at i ikke kan se den i 800x600" - Jeg mener højden :)
3. "Mine CSS og HTML ikoner, hvor W3's logoer " - Ja, lav evt. en side hvor du fortæller generelt om dit webdesign og hvorfor det er væsentligt at overholde W3 standarden.
Smukkemany - jeg kan ikke helt blive enig med mig selv om du mener at det er selve ordet velkommen, eller om det er en velkomst tekst du har noget imod?
Jeg kigger på højden evt ved at skærer noget af topbilledet af.
Og ja jeg flytter mine W3 logoer om til en anden sidd.
Og du smider bare en mail når du har lyst.
Og så vil jeg lige bede morteart og fcand om at smide et svar så jeg kan få delt point ud.
Synes godt om
Slettet bruger
18. januar 2005 - 09:03#23
Det er begge ting :) Helt seriøst, det skal sløjfes!
jeg er dybt uenig med dig i dette punkt. Og vi bliver nok aldrig enige. Min holdning er at de fleste mennesker godt kan lide at danne sig et overblik over en side når de kommer ind på den, og lige hurtig læse 5 linier om hva siden handler om så de ved de er gået rigtig.
takker - glæder mig til at se hvordan det endelige design kommer til at se ud
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.