Avatar billede tomyoo Nybegynder
17. januar 2005 - 16:31 Der er 3 kommentarer

Makro: Optage og fastlåse forskellige figur- og fontstørrelser

Jeg skal lave 50 forskellige figurer. Figurerne skal afbilledes i fem forskellige formatter. Jeg har lavet en makro for dannelse af hvert figurformat, men jeg kan ikke få makroerne til at optage og fastlåse forskellige størrelser på figurerne og deres indhold så som størrelsen af font for valuelabels, labels, X-axis scale etc.
Avatar billede sjap Praktikant
17. januar 2005 - 20:25 #1
Du kan ikke bruge makro-optageren, da den ikke kan finde ud af at optage hændelser i grafikprogrammet. Det betyder ikke, at det ikke kan styres med VBA, blot at du selv skal finde kommandoerne, og det kan godt være lidt omstændeligt.

De mange ting du gerne vil kunne lave kræver en meget omfattende forklaring, som jeg ikke p.t. har tid til at kaste mig over, men du kan finde en række meget gode tips på nedenstående hjemmeside, hvis du har mod på at lave lidt selvstudium:

http://peltiertech.com/Excel/ChartsHowTo/QuickChartVBA.html
Avatar billede tomyoo Nybegynder
18. januar 2005 - 09:25 #2
Hej sjap.

Mange tak for dit input. Jeg ser på siden.

Bedste hilsner

tomyoo
Avatar billede sjap Praktikant
19. marts 2005 - 19:26 #3
tomyoo > Skulle du ikke se at få lukket det her spørgsmål?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester