PC vil ikke starte
HejJeg er løbet ind i et problem, da min PC ikke vil starte længere.
Jeg har netop tilsluttet min nyindkøbte fladskærm (Samsung 710T) med drivere, pivot-program og diverse optimeringsprogrammer til skærmen. I samme moment opdaterede jeg driveren til mit GeForce 3 Ti200-grafikkort til nVidias 66.94-version. Alt spillede derefter fint - men det var i går aftes.
I morges var der ingen reaktion what-so-ever, da jeg trykkede på tænd/sluk-knappen. INTET.
Her til aften har jeg så haft chassis'et af og støvsuget en smule støv, har haft grafik- og lydkort ude af slot'ene (SoundBlaster 5.1) og jeg har også haft stikkene ude af min harddisk. Mens HDD, grafik- og lydkort var ude prøvede jeg at putte strøm på og tænde for dyret og sandelig om der ikke var en reaktion.
Dernæst koblede jeg så alt udstyret i igen og satte skærm, mus, tastatur mv. til og prøvede at tænde for PC'en.
Der kom stadig liv i den, men heller ikke mere. Maskinen starter med en serie beep codes, som jeg ikke kan fortolke og som ikke er beskrevet i manualen til bundkortet (Giga-byte GA-7ZM). HDD-indikatoren lyser hele tiden, mens den grønne diode, der angiver at der er tændt for maskinen, står og blinker.
Beep code'n lyder som følger: 2 meget hurtige beeps efterfulgt af 8 rytmiske beeps - dernæst en lille pause hvorefter der kommer 2 hurtige beeps (ikke lige så hurtige som de første, men næsten) og derefter et enkelt beep.
Er der nogen, der kan tolke beep coden og derved hjælpe mig med at få problemerne løst, så maskinen fungerer igen?
Der er tale om en 1 GHz AMD Thunderbird CPU, hvis det kan hjælpe noget.
