Avatar billede caturn Nybegynder
28. januar 2005 - 14:55 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Opret genvej fra batch fil

Hej!

Jeg er egentlig linux mand, men skal lave det her i windows..
Jeg har en batch fil men jeg vil gerne have den til at oprette en genvej/symbolsk link til en anden fil.. Hvordan gør jeg det?
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
28. januar 2005 - 16:27 #1
Jeg fandt en ældgammel side her som måske kan bruges:
http://www.robvanderwoude.com/index.html
Avatar billede lap Nybegynder
28. januar 2005 - 18:27 #2
Avatar billede caturn Nybegynder
29. januar 2005 - 09:45 #3
Men virker de som symbolske links?
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
29. januar 2005 - 11:51 #4
Jeg tror du skal fortælle hvilken funktionalitet du ønsker, så kan vi fortælle om et shortcut kan det du ønsker. Den "ægte" fil blver låst når man har eksekveret den via et shortcut, hvis det er det du efterspørger.
Jeg er selv rusten i forskellen på de 2 typer symbolic links i unix, og kan ikke huske forskellen på hard og soft links.
Avatar billede caturn Nybegynder
29. januar 2005 - 11:58 #5
Jeg skal bruge en genvej.. Det er et program der spørger på en .conf fil men den ligger et andet sted en der hvor programmet tror.. så der hvor programmet spørger på den skal der ligge en henvisning til den rigtige konfigurationsfil.
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
29. januar 2005 - 12:14 #6
Ok, Hvis vi direkte sammenligner links i linux og shortcuts i windows, så vil det ikke fungere, da shortcut'et i windows vil blive opfattet som en fil.
Man kan bruge shortcuts til at eksekvere ting, men man kan ikke som i unix/linux lave et symbolic link og den "peger" så på den ægte fil med fuld funktionalitet.

Kan du fortælle mere om hvilket program der skal bruge den .conf fil, hvor den ægte fil ligger og hvor du vil lave det shortcut ?
Avatar billede caturn Nybegynder
26. august 2007 - 13:54 #7
Lukket. Løsning ikke fundet.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester