Sådan lyder specifikationen på en computer jeg har modtaget fra Føniks computer i Torsdags, men til min store forargelse viser det sig, at være umuligt at hører hvad jeg selv tænker, simpelthen på grund af en vanvittig larm, som gør det umuligt at sidde her. jeg har prøvet at kontakte firmaet, men foreløbig uden svar.
Er en Titan Køler virkelig så larmende? Kan Kølepasta være en løsning på dette problem, eller skal der en anden køler til?
Altså det fungerer således, at computeren, når jeg tænder den efter at være slukket i lang tid, så er den rimelig stille, men bygger sig så hurtigt op, og bliver mere og mere "pivende" hvis man kan bruge det udtryk. men da jeg ikke har den store forstand vælger jeg at spørge her, hvad det kan skyldes, og hvad der eventuelt kan gøres ved det :)
Hvis det er en temperatur styret køler, og der ikke er anvendt termisk pasta, så vil det helt sikkert hjælpe.
Er der eller nogle blæsere i kabinettet ? ?
De blæsere der sidder på bagsiden, skal suge ud, ganske som din PSU, og alle andre af kabinettets blæsere skal blæse ind, for at få den bedste gennemstrømning gennem kabinettet.
Så vidt jeg ved, er det den eneste blæser i kabinettet, men ikke noget jeg er 100 % på.
Jeg kunne godt have en idé om at det kunne være en temperaturstyret. CPUen ligger i hvert fald på en temperatur omkring de 50 grader Celcius, når den er kommet i omdrejninger for alvor.
Somme tider kan der opstå resonnanser i et kabinet. Det skyldes, kort fortalt, at alle dele er monteret på en måde, så støjen fra de enkelte dele forstærkes, fordi de, "populært sagt", går i "selvsving" med andre dele i kabinettet, måske selve kabinettet.
Det var ikke en særlig videnskabelig forklaring, men løsningen er at finde alle bevægelige dele og de skruer, som holder dem fast. Prøv at løsne skruerne og skru dem til igen, men måske knap så hårdt. Hvis du kan, så prøv at flytte den enhed, de holder fast, en lille smule. Prøv også at stille kabinettet på et støjdæmpende underlag.
Jeg løste selv et lignende problem med en larmende chipset-blæser på den måde.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.