Du kunne begynde med at læse denne danske guide m/billeder om install af XP
http://www.eaid.dk/eaid.php?action=vis&id=294Før du går igang kunne det være en god ide forinden at downloade ServicePack 2 og brænde den på en cd-rom, så du kan installere den derfra, umiddelbart efter install af XP. Den fylder ret meget, så håber du har en rimelig hurtig forbindelse, samt mulighed for at brænde den. Hent her (I DK eller UK version)
http://intern.sdu.dk/enheder/it-service/tjenester/ftphotel/ftpindhold/Herefter vile jeg gå frem sådan:
1. Boot op på XP cd-rom UDEN netkabel tilsluttet.
2. Installationen ser, at der i forvejen er en partition (drev C) og du får mulighed for at reparere (R) eller slette partition (L).
3. Vælg L for at slette og vælg dernæst C=create new partition. Angiv størrelsen for denne til 10GB (10000MB)
4. Formater partitionen med NTFS - IKKE quick
5. Gør installationen færdig
6. Installér SP2 fra den brændte cd-rom
7. Først nu må du tilslutte netværkskabel og gennemføre netværksinstallation (ADSL hvis du har det) så du kan komme på nettet. Årsagen til du skal vente er, at SP2 har lukket en række sikkerhedshuller, bl.a. for Blaster og Sasser virus m.fl. Samt at SP2 gør det muligt at bruge diske større end 137GB.
Først herefter går du i Administration => Computeradministration => Diskhåndtering og laver en yderligere partition på den resterende ledige plads på disken og dernæst formaterer den.
-------
Håber du finder ud af det og ønsker "Good luck"!