Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.
Mange ram er jo aldrig skidt, men du kan sagtens spille med 512. Jo flere services og programmer du har til at køre, jo bedre vil det være med 1024. Jeg har selv 1024 i min. Jeg spiller dog ikke, men arbejder med grafik og musik, og der gør de ekstra ram sig godt.
men hvordan ser den ellers ud, skal jeg ændre noget, er der noget der ikke er godt? Jeg bruger den også meget til videoredigering, billedbehandling i photoshop
Altså videoredigering kræver noget plads, så der ville jeg nok investere i en 200GB disk. Der ville jeg vælge Seagate. Den støjer mindre, og er mere stabil (mine erfaringer). Ellers synes jeg den ser meget fornuftig ud. Bare noget mere diskplads.
Jeg ville helt klart vælge 1024 MB RAM, hvis den skal bruges til spil. Hvis jeg skulle vælge, ville jeg faktisk foretrække en mindre processor og mere RAM.
Harddisk: Det koster ikke mange håndører at opgradere til 160 ell. 200 GB. Men hvis du ikke har brug for det, skal du selvfølgelig ikke betale for det.
ASRock bundkort: Jeg har ingen erfaringer med mærket, men jeg ved det er billigt. Hvis bundkortet ikke fungerer godt, kan resten af maskinen være nok-så-god, den kommer alligevel aldrig til at fungere ordentligt. Hvis du har muligheden ville jeg nok vælge at betale 500 ekstra for et Asus eller Abit kort. Det vil også typisk give dig bedre opgraderingsmuligheder i fremtiden.
Asrock er en gren af Asus. Det er deres low cost serie, men kortene er nu ganske udemærket. Du kan se lidt mere om det pågældende kort her: http://edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=103373
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.