22. marts 2001 - 22:00Der er
14 kommentarer og 1 løsning
sikkerhed og ADSL
Jeg er lidt i tvivl om sikkerheden efter at vi har fået ADSL (TeleDanmark) i vores ejendom. Vi er ca 10 brugere i netværket, der er sat op med en router og en switch. Jeg har f.eks homebanking. Hvad kan jeg gøre for at sikre mig mod utidig adgang til min pcér . Findes der nogle antivirus eller andre sikkerhedsprogrammer, der kan sikre mig ??
>>kimrosgaard Ok det har jeg prøvet, men jeg må have gjort et eller andet forkert for da jeg havde installeret det kunne jeg ikke længere logge på eksperten(hverken fra netscape eller explorer) ?? Desuden kunne jeg slet ikke komme på internettet med explorer. Så derfor har jeg afinstalleret hele molevitten igen. Hvad gjorde jeg forkert ??
Et lille tip udover Zonealarm er at hvis du har deling på dine drev, så resten af netværket kan se dine filer, skal du have en kode på delingen, da der er nye snifferprogrammer der bla. benytte port 80 som browseren også bruger. Uden en kode er der fri adgang. Der er specielt efter Napster er blevet et \"lukket land\" at snifferprogrammerne er blevet populære.
Men et optimal antivirus, god firewall, koder på deling og normal omtanke gør at du kan surfe sikker. Mht. din homebanking, så gætter jeg på du bruger BG-Bank - såfremt du benytter nettet er det godt sikkret. Hvad dine informationer og filer på din PC angår, skal du snakke med banken om eller læse på deres hjemmeside hvad de anbefaler og råder dig til at gøre.
ja føj jeg er ikke glad for lukkede firewalls. Man bliver hurtigt træt af alle de ting den lukker for
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.