Avatar billede Slettet bruger
10. februar 2005 - 12:29 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

FC 3 - apt og alternative repositories

Jeg vil gerne kunne hente pakker fra alternative repositories som fx "dag" via apt eller yum, men jeg får altid en fejlmelding om "Unknown signature". Jeg går ud fra, at det skyldes en eller anden defalult-indstilling der skal beskytte systemet, men hvis jeg nu er villig til at tage chancen, hvad skal jeg så ændre for at det kan lade sig gøre?

Systemet er Fedora Core 3.
Avatar billede lap Nybegynder
10. februar 2005 - 13:04 #1
du skal enten rette pgpcheck til 0 i konfigurationsfilen - eller endnu bedre importere deres signaturfil
Avatar billede Slettet bruger
10. februar 2005 - 14:17 #2
Ja, det virker. Takker.

Smid et svar.
Avatar billede lap Nybegynder
10. februar 2005 - 19:18 #3
et svar :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester