Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
c# er vel også implicit under .net da sproget ikka kan bruges til så meget andet... og dog, har kigget på dit link, og det ser ud til at bruge c# uden at have så meget .net at gøre.
Ikke at det ikke kan lade sig gøre, et sprog er jo bare et sprog, men jeg må da indrømme at det er første gang jeg sådan rigtig har set det i praksis. Men lad nu det ligge.
Nu er dit spørgsmål jo pludselig blevet tveægget, da du
1) efterlyser .Net framework til mobiltelefoner 2) siger du vil bruge c# til mobiltelefoner
For at tage udgangspunkt i dit første spørgsmål, så findes der kun .Net CF (Compact Framework) udviklet af microsoft som kan kører på mobiltelefoner (og pda'er) og det kræver minimun Windows Mobile 2003 eller Windows Smartphone.
Hvis det bare er fordi at du vil udvikle i c#, og ikke har interresse i .net som sådan, skal jeg lade være dig svar gyldig. Som sagt er dit link den første reellle implementation af sproget c#, uden om .net, jeg har set.
Ja .NET Framework skulle cist ha været i situationstegn (") her i mit spørgsmål.
Keg er bekendt med MS Compact Framwork, men som du selv skriver er det til MS Mobile styresystemer og det er ikke hvad jeg efterspørger.
Det er lige præcist et stykke software "et framework" der gør det muligt at afvikle .NET baserede sprog på en mobil enhed som IKKE kører et af MS' styresystemer.
Men sørgeligt nok besvarer du jo også det i dit svar, men desværre ikke lige med det svar jeg havde håbet på :-(
Jeg vil gerne afvikle C# på Nokia, Samsung etc. mobile enheder (telefoner).
Mono projektet lader ikke til at ha interesse i at lave noget til mobilenheder der ikke kører MS styresys., og det finder jeg faktisk lidt underligt,,, men det er jo nok mig der har misforstået meningen med projektet.
mono er jo lavet til at køre under linux, og hvis du søger lidt på Mono og PDA/Mobilephones finder også nogle artikler om problemerne med Mono og små håndholdte enheder.
De siger selv, at hvis man holder sig fra al grafik burde mono kunne bruges på alle enheder der kører linux. Deres Forms-implementation er dog baseret på GTK og Qt. GTK findes slet ikke på håndholdte enheder, og det er meget sparsomt med enheder der understøtter Qt. Endelig er en del af Forms også implementeret gennem Wine som jo ikke gør det nemmere. Og selvom det virkede var det stadig kun enheder med linux/bsd der ville kunne køre mono.
Grunden til at jeg finder det lidt underligt er, at jeg måske forstår Mono lidt som et slag for friheden (fra Microsoft :-)) og så synes jeg jo også det er oplagt at de understøtter andet end MS telefoner, da mange projekter jo vil indeholde både udvikling til PC og håndholdte enheder. Det er jo mere og mere brugt.
Okay, my bad. Det var jeg ikke klar over. Nok mest fordi jeg fatisk ikke var klar over at der var mobile enhder der kører Linux. Men det ku jeg jo nok ha sagt mig selv at der er :-) (No brain no pain)
Men tror du vi er løbet tør for idéer her ? (omkring mit spørgsmål)... Så jeg må op med 1000$ :-(
jeg har i hvert fald ikke flere, end at du enten må ty til payware som appforge eller lave dit program i Java. Det kan langt de fleste mobile enheder trods alt køre :)
Nååå... Det her kommer vi sgu nok ikke videre med så. Øv øv øv.
Jeg lukker
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.