IE kan ikke tolke CSS uden en DTD før <html>. Til din kode, er det nok denne, du bør bruge: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">
- Manglende doctype (som dog er kommet på nu) - Store bogstaver til html - Der mangler "" som i src="hej.jpg" - Der bruges html tags som er forældet for længst (<center>,<font>...) - Der bruges '' , ikke ulovlig fejl, men "" er mere korrekt
Det er de umidbare ting jeg kan se som bør rettes.
1. Ang. store bogstaver til HTML, kommer det anpå HTML-versionen - og da den ikke var angivet, er det umuligt at udtale sig om.
2. Der skal ikke gåseøjne om src=hej.jpg - den er helt legal. Ellers må du fortælle mig, hvor du har anden info fra
3. <font> og <center> afhænger af HTML-versionen
4. Hvis "" er mere korrekt end '', må du fortælle, hvorfra du har den oplysning. Det er noget vrøvl
add.4: Forleden var du ude i noget tilsvarende, hvor du begynder at skrive dine proprietære fortolkninger af standarderne. Det var noget med at, godt nok var det valid CSS at skrive 'margin:0' - men at det var 'for meget' at skrive margin:0 0 0 0'. Det er noget højglanspoleret vrøvl, du selv har digtet. Det har du intet belæg for at sige. På fuldstændig samme måde som "" skulle være mere korrekt end ''. Don't tell us .... show us! ;o)
"og jo, dit charset er 1000000000000% forkert." - få dog armene ind til kroppen!
Hvad mener du med '1000000000000% forkert'? Den er da fuldstændig valid - som så mange andre. Det er koderens valg - og kommer anpå, hvad han vil med det.
Den, du angiver, er uden tvivl bedre ... men det gør ved Gud ikke den anden '1000000000000% forkert'.
Nu ikk for at spille smart, men jeg kan faktisk selv bedst lide margin: 0 0 0 0; for så kan man jo se at det gælder alle 4 sider og det er nemt at gå ind for at ændre en af dem.
Men kan I to ikkk smide et svar, så får i 10 point hver, for det var jo på en måde mig selv der så at jeg havde lavet den fine fejl 40
Men der kan også diskuteres om en kode er god, og struktureret. Pæn kode osv.
HTML/CSS er nød, den dag man møder en kompiler, indser man at der ikke er en browser som parser koden for en ,og retter ens fejl.
De 4(5) fejl der er blevet påpeget vil give mere optimal kode, bedre loade tid (kan ikke bevises det, men ved det af erfaring med andet kode), bedre cross-browser tolkning (også i fremtiden)
Og så er mindst muligt kode altid mest korrekt i programmering. Og derfor var margin: 0px; også mere korrekt end det andet ,ligegyldigt hvad w3c siger.
Det er nemt for mig at se at den kode som er leveret er lavet i Frontpage eller en andet WYSIWYG program, og det kan godt være det kan valideres med få rettelser, men det vil stadig fungere dårligt.
Og også senere i livet, hvis man koder ordenligt fra starten så elsker man sig selv når man skal debugge.
Som også var svaret på det oprindelige spørgsmål, at debugge sig frem til problemet, hvilket er nærmest umuligt i sådan en kode.
Du vrøvler og vrøvler ... det er vanskeligt at tage dig alvorligt efterhånden :D
W3C er kun vejledende - men du mener, at dine proprietære betragtninger er mere korrekte ... *ROTFL*
"Og så er mindst muligt kode altid mest korrekt i programmering. Og derfor var margin: 0px; også mere korrekt end det andet ,ligegyldigt hvad w3c siger."
'margin:0' er vel mindre kode end 'margin:0px' ... og 'margin: 0 0 0 0' mindre end 'margin: 0px 0px 0px 0px'. Hvordan får du din virkelighed til at hænge sammen i dit eget hovede ...?!??!!!
Du skal ikke spørge mig, hvorfor jag mener et windows-charset er korrekt. Du bør vel vise os, hvorfor det er '1000000000000% forkert'. Påstanden er din ... ikke min
At altid bruge enheder... er blevet farvet af fysik-undervisningen i skolen.
0 er rigtigt 0, men hvis du byggede dit side om med pt eller em, så ville den som engang skulle rette i din kode, vide hvilket format der skulle arbejds i.
Men hvad med alt det andet ? Det jeg skriver er ikke nødvendigvis korrekt, men det jeg vil kalde at optimere koden mest.
Så skriv, at du mener, at disse ting vil optimere koden - i stedet for at skrive, de ting, manden skriver er forkerte, når det nu er fuldstændig valid HTML.
Til windows-charset: Læg mærke til, at det *kun* er dig, der er så pokkers kategorisk. Jeg har blot skrevet, det er validt ... ikke at det er 'korrekt' at bruge det. Læs dog, hvad jeg skriver ... og hvad vedkommer det mig, hvad der sker på en Linux-spand, hvis min side ikke skal bruges på en Linux-spand. Du bruger jo heller ikke 'iso-8859-1' til en side på kinesisk. Jeg skrev:
"Det er koderens valg - og kommer anpå, hvad han vil med det"
Læs, hvad jeg skriver og undlad venligst at lægge ord i munden på mig for redde dig selv - og aflede opmærksomheden fra, du fik skrevet noget usammenhængende vrøvl.
- og til alle dine påstande ... endnu engang: Don't tell us - show us
Det er desuden muligt, du ikke kan adskille dine fysiktimer fra HTML-kodning. Jeg har selv læst til elektro-ingeniør ... det går fint med at undlade at bruge enheder. Det er såmænd blot et spørgsmål om at frigøre sig fra instinktive, animalske refleks-reaktioner - og tænke i stedet ;o)
Endnu engang: Det er ikke ukorrekt at skrive src=hej.jpg
Det er muligt, din compiler har hvisket dig i øret, den bedre kan lide attributten med gåseøjne omkring - men det er *ikke* ukorrekt at undlade dem ... og dobbelte gåseøjne er *ikke* bedre end enkelte. Det er simpelthen nøget ævl at skrive begge dele - og lad os ikke glemme, det var det, du gjorde.
"doctype uden DTD er også valid, men der er bare ingen mening i at bruge det." Det sidste kan du så sandelig have ret i ... hvordan du så vil bære dig ad med at bruge en DocType uden DTD :D
Hvad angår XHTML2.0, tror jeg, du lige skal have styr på HTML først ... men jeg glæder mig så sandelig også. Så er vi endelig fri for alle mulige proprietære og fejlfyldte tolkninger af standarderne
vil lige sige at jeg ikke har brugt et wysiwyg program, men der imod HTML kit, som laver en underlig formatering af koden, da den ser fin ud i htmlkit... Efter som Alister ikk har smidt et svar regner jeg med du ikk vil have.
Koden er valid, men slam ...?!??!!! Ih, Guder ...!!! :oP
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.