Avatar billede trekkies Juniormester
14. februar 2005 - 16:46 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

Bedst sted at lære c#

Hej alle sammen

Jeg har lært lidt c# på et kursus via AF, nu er jeg ved at lave et lille program, men vil gerne have mere hjælp, hvor er det bedste sted at lære c#, enten på engelsk eller dansk og helst på internettet.

Det må gerne være et sted hvor at man starter fra bunden og laver et lille program, som man så arbejder videre med igennem hele forløbet, så det bliver til et stort program.

Jeg har kigget lidt på de artikler som er her på eksperten.dk, men det er ikke det jeg skal bruge.

Håber at I kan hjælpe mig :>

Mvh
Martin Jørgensen
Avatar billede arne_v Ekspert
14. februar 2005 - 16:48 #1
Køb en bog (eller lån en på biblioteket, hvis C# er nået frem til de
danske folkebiblioteker).
Avatar billede arne_v Ekspert
14. februar 2005 - 16:49 #2
Wrox'es .NET bøger får generelt gode anmeldelser.
Avatar billede trekkies Juniormester
14. februar 2005 - 17:00 #3
Tak for dine svar, men jeg vil se om der ikke kommer flere med nogle løsninger, så vender jeg tilbage.
Avatar billede arne_v Ekspert
14. februar 2005 - 17:03 #4
Der er masser af tutorials på internettet. Og jeg kan også godt give
dig nogle links (specielt hvos du fortæller lidt mere om det databaser,
XML, remoting, ASP.NET, win forms du primært er interesseret i). Men en
5 siders tutorial på nette giver altså ikke det samme som en 1000 siders bog.
Avatar billede trekkies Juniormester
14. februar 2005 - 17:14 #5
Jeg laver det i C#, med en access database (ved godt at den ikke er den bedste), skal også have lidt xml filer med i programmet, det skal gerne være cs forms, men ingen remoting og ingen asp.net.

Jeg ved godt at det ikke er det sammen på internettet, men jeg vil ikke offer 500-1000 kr. for en god bog, hvis jeg kan få det gratis på internettet.
Avatar billede arne_v Ekspert
14. februar 2005 - 17:20 #7
(men specielt de sidste 2 er tynde)
Avatar billede trekkies Juniormester
14. februar 2005 - 19:14 #8
Tak for dine svar.

Du har ret de 2 sidste er ikke så meget kød på, men fine nok.

Hvis du vil være så venlig at lægge et svar, så får du pointene :>
Avatar billede arne_v Ekspert
14. februar 2005 - 19:15 #9
ok
Avatar billede trekkies Juniormester
14. februar 2005 - 19:17 #10
Tak for hjælpen
Avatar billede arcanex Nybegynder
15. februar 2005 - 05:42 #11
trekkies, du kan også låne de fleste c# bøger på biblioteket. Hvis du går ind på www.bibliotek.dk, kan du få dem sendt til dit lokale bibliotek hvis de ikke har den i forvejen. Jeg har selv brugt den til at få sendt flere gode c# bøger, som forklarer det hele fra bunden af.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester