22. februar 2005 - 20:12Der er
7 kommentarer og 2 løsninger
Import af video - farver mangler.
Jeg har et pinnacle kort (studio 9).
PC'en er en WinXP Pro.
Jeg kobler en videomaskine via ScartStik og s-videokabel til kortet og vil importere en video - men farverne er væk.
1. Jeg har flyttet s-videokablet over til et TV, og så er farverne der (så kablet må jo være OK). 2. Jeg skifter til composit signal, og så er farverne der, men de forsvinder, når jeg skifter tilbage til s-viseo. 3. Jeg har prøvet at importere fra andre programmer (fx. Nero 6), men farverne er stadig forsvundet.
Det kan være Macrovision, altså kopibeskyttelse, eller måske er kablet eller måske kortet så blot ikke sat ordentligt i.
Synes godt om
Slettet bruger
22. februar 2005 - 20:29#2
Grunden er sandsynligvis, at dit kort enten ikke understøtter s-video eller at du ikke har angivet s-video som input. De fleste kort har composit som standardindgang, men hvis kortet iflg. specifikationerne skulle understøtte s-video er valget tilgængeligt - options/preferences el. lign.
Til egonspock: 1. Både kort og program(mer) er på helt legal vis både købt og betalt, så det skulle være OK. 2. Jeg tror, at både kort, program (og kabler) er sat ordentligt op. Til jimpanse: Både kort og program understøtter s-video - og det er når jeg foretager dette valg (fra composit til s-video), at farverne forsvinder. vh lektortl
! Det var ikke for at hentyde til at der skulle være noget illegalt, tværtimod! Når jeg henviser til at det sikkert er Macrovision, så er det hvis du bruger et købt videobånd at der kan være problemer med at overføre billedet pga. den kopibeskyttelse, der er indbygget i det. At det er ganske fjollet ikke at kunne behandle sine egne ting som man vil, kan man så sagtens diskutere. Men hvis det er et du selv har optaget, burde det virke. En hel anden mulighed er at dit videokort kan være defekt?
Synes godt om
Slettet bruger
22. februar 2005 - 21:19#5
Træls - havde ellers samme problem med mit dvi-kort. Fik god nok farve på, men havde for mange framedrops under indspilning - ca. 20%. Gad ikke mere bøvl og købte en digital converter fra NorthQ til usb-porten. OK - det var 700 penge ekstra, men den leverer varen hele vejen.
Jeg havde glemt, at spørgsmålet stadig er åbent. Jeg fik egentlig ikke løst mit probelm, men der er da nogen kommentarer i indlæggene, som kan have værdi, så jeg vil dele points lige. Kan I ikke lige smide et svar ind?
Hej! Jeg lærte at leve med det, men vil nok dyrke det op igen - tak for nu.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.