Avatar billede massman Nybegynder
25. marts 2001 - 19:38 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

PSP6: Transparent + OSP

OSP er en udvidelse til Quake 3 (et spil) der bl.a. gør at man kan bruge sin egen grafik under \"loading\" sekvenserne. Jeg kan sagtens få det til at virke, men jeg kan ikke få baggrunden på mit logo til at blive transparent.

Fra readme\'en:

\"These graphics should be targa (.tga) format of type 6(?) or type 10(?) for maximum compatibility (i.e. for transparency layers)\"

Hvad er type 6 og type 10, og hvordan laver jeg min grafik til det i psp6?


Jeg har prøvet at lave et billede med transparent baggrund, men det virker ikke i OSP (måske pga det ikke er type 6 eller type 10)


Det her er det eksempel der var med og som virker <a href=\"http://flashguide.dk/virker.zip\">http://flashguide.dk/virker.zip</a> og det her er mit logo som ikke virker <a href=\"http://flashguide.dk/virkerikke.zip\">http://flashguide.dk/virkerikke.zip</a>
Avatar billede massman Nybegynder
25. marts 2001 - 19:39 #1
Avatar billede hoejrup Nybegynder
25. marts 2001 - 20:20 #2
Det er den metode du skal anvende i Photoshop, og jeg går ud fra at der findes en ligende metode i PSP 6.

Photoshop:

1.Fritskrab din tekst eller billede, og lav et lag med baggrundens farven R=16,G=0,B=120.

2. Lav en Alfakanal, og definer samme baggrundsfarve R=16,G=0,B=120.

3. Klik \"bevar gennemsigtighed\" i lag

4. Arkiver en kopi i TARGA format - 32 bit/pixel

/per
Avatar billede massman Nybegynder
26. marts 2001 - 12:08 #3
Doh... har brugt psp i så lang tid at jeg stadig skriver det, selvom jeg bruger photoshop 6 nu :)

Jeg har lavet baggrunden R=16,G=0,B=120 (det er vel ligemeget om det er det layer photoshop kalder \"backgrund\" eller om det er et andet layer?) og skrevet noget tekst på et nyt layer.

Men jeg er ikke helt med på hvad du mener med alphachannel... Når jeg klikker \"new channel\" kommer der følgende valgmuligheder:

color indicates:
masked areas
selected areas
color (skal være R=16,G=0,B=120 vel?)
alpha

screenshot: http://flashguide.dk/alpha.gif

Er der en der gider guide mig igennem det?
Avatar billede hoejrup Nybegynder
26. marts 2001 - 13:07 #4
Jeg har lige prøvet min beskrivelse igennem, men alpha kanalen virker ikke efter den beskrivelse jeg fik engang fra min skole. Så du skal prøve at springe punkt 2, alfa kanalen kan nemlig kun tildeles gråtoner.
Du kan tildele lagene alfa kanaler i channels menuen i Photoshop, den ligger ved siden af Layer menuen i det samme vindue.
Du kan få den frem ved at anvende Window> Show Channels.

Hvis det ikke virker, så prøv at lave en alfa kanal og tildel den en gråtone.


/per
Avatar billede massman Nybegynder
28. maj 2002 - 11:31 #5
nm
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester