10. marts 2005 - 13:58Der er
18 kommentarer og 1 løsning
anden placering af documents and setting
Hej. Er det muligt at stien c:\documents and settings\"bruger"\ kan blive ændret til noget andet?? f.eks \\server\home\bruger\ ???? hvis det kan, hvordan gøres det så?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Har ikke prøvet med c:\documents and settings\"bruger"\ så det må komme an på en prøve. Men du kan flytte dokumentmappen, ved ikke om du er tilfreds med det. Log på som administrator, marker den pgl. brugers mappe c:\documents and settings\"bruger"\My Documents og flyt den til en anden placering. Det går hvis du flytter den til et andet drev så mon ikke også det går at flytte den til et mappet drev? Om du så får lov til at flytte den til et drev på en Linux-server kan jeg ikke love dig.
Det vil være MEGET dumt at flytte mapperne under documents and settings over på en anden server (men det burde være muligt, men jeg vil under ingen omstændigheder anbefale dig det)
Det ikke ville, det ER dumt, at ligge netop de filer på en anden maskine, ens bruger profil kan nemt bliver rimeig stor og derved vil der skulle bruges en pokkers masse tid på at hente de data som står i profilen, du vil jo heller ikke ligge pagefilen, på et netværksdrev (eller det tror jeg da ikke du ville), det er næsten det samme du er ude i med documents and settings mappen (det vil være smart at ligge den på en fysisk anden disk i samme maskine, men IKKE på et netværksdrev)
okay, kan godt se pointen i det.. Kan det evt være muligt kun at ligge skrivebord, dokumenter og foretrukne der over?? Nu er det et meget lille netværk det drejer sig om, 2 max 3 maskiner så det er ikke så meget ekstra belastning for serveren..
tro mig du kan mærke det om det så er et GB netværk du sidder på, når f.eks Outlook express åbnes (som nemt kan fylde et par hundrede MB) kan det nemt tage adskillige sekunder, kontra med det samme (og mange andre ting.
Kan ikke ligge et svar nu, så du skal enten oprette et nyt spørgsmål. eller hvis det var en fejl at Kalp fik pointene, så kan du bede ham om at oprette et spørgsmål og derved give mig de point som du mener jeg burde have haft *S*
Ja højrekli på my documents på desktoppen, vælg properties, og noget med location (kan ikke huske den præcise ordlyd, men du kan ihvertfald på den måde ændre placeringen for dine dokumenter og tilhørende undermapper)
Det er altså ikke ualmindeligt at have en dokumentmappe på et netværksdrev. Men at placere hele brugerprofilen der er noget andet. Det er godt nok også almindeligt, men med win 200x-server og med dennes mulighed for at køre roaming profiles. Hvordan man klarer den på en Linuxserver ved jeg ikke.
Frkolsen, selv med en roaming profiles er der visse mapper / filer som stadig kun ligger lokalt på maskinen, netop fordi at de mapper indeholder filer som ret nemt ville kunne tage AL båndbredde i et pænt stykke tid.
Nej, det er nok muligt at roaming profiles undlader at roame ALLE filer, men nok til at profilen kan indlæses på en vilkårlig pc på domænet.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.