Avatar billede peturkirke Novice
21. marts 2005 - 15:40 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

web edition eller standard edition

mit firma skal bruge en server, der hovedsageligt skal bruges som web-server. Evt. skal vi bruge den til andre ting senere, men det ved vi så ikke noget sikkert om på nuværende tidspunkt.

Vil det være fornuftigere at købe web edition eller standard edition ? Så vidt jeg kan se, er standard edition kun LIDT dyrere og har nogle flere ting, men er der noget argument for (eller noget praktiskt bedre ved) hellere at købe en web edition ?
Avatar billede screem_brille Novice
21. marts 2005 - 15:44 #1
Hvis i har tanker om at den skal bruges til andet end kun web, ville jeg ofre det mere og købe en standard version med det samme, I vil ret sikkert ærgre jer når i senere opdager at præcis den funktion I nu skal bruge IKKE understøtttes af web edition, og pengene så næsten er spildt.
Avatar billede leif Seniormester
21. marts 2005 - 15:45 #2
Standard er en god allround server (Den kører vi på alle vores servere)
Avatar billede holmus Nybegynder
21. marts 2005 - 15:45 #3
Jeg ville vælge en std. edition...

Hvis i ikke helt har et overblik over hvad der skal køres på den i fremtiden, vil i kunne ende ud i at i skal reinstallere den, hvis i f.eks. skal have en SQL server på den eller exchange eller sådan noget... Så hellere være forberedt! :)

/holmus
Avatar billede peturkirke Novice
21. marts 2005 - 16:26 #4
hvad skal jeg gøre med poengene ? holmus er den eneste der har skrevet et svar, på den anden side var screem_brille den første ! jeg tror jeg har fået tilstrækkelig information ! hvis screem_brille skriver et svar så får han/hun poengene, hvis ikke, så giver jeg dem til holmus
Avatar billede screem_brille Novice
21. marts 2005 - 16:50 #5
Her er hermed et svar ;) (og det er en han *G*)
Avatar billede peturkirke Novice
21. marts 2005 - 16:54 #6
nej det var igen kun en kommentar !
Avatar billede screem_brille Novice
21. marts 2005 - 16:56 #7
Vi prøver lige endnu engang *GG*
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester