05. april 2005 - 00:43Der er
5 kommentarer og 1 løsning
vilkår ved webhotel
Hey Alle.
Jeg vil til at udbyde gratis hosting, lidt a la det som gratisdns gør med DNS.
Men jeg vil gerne sikre mig juridisk, da det jo som udgangspunkt er mig der er ansvarlig for alt hvad der foregår på mine tilknyttede ip-adresser.
Er der nogen der kan henvise til en eller anden standard aftale som jeg skal have mine "kunder" til at underskrive, således at det er deres ansvar hvad der måtte ligge på deres webhotel på min server?
Planen var at give 100mb gratis web-hosting. der er ingen reklamer, men det er heller ikke en vild linie det kører på. Det er mest som en hobby jeg vil køre det, men en professional hobby med styr på tingene.
Men ja, mangler som sagt stadigvæk noget juridisk halløj som brugerne skal godkende før de får plads, sådan så de selv er ansvarlige for hvad de fylder på webhotellet af eventuelle ulovlige ting og sager.
Du kan bare skrive i dine betingelser at brugeren selv er ansvarlig for indholdet på web-hotellet - noget ala "at kunden selv er ansvarlig for at indholdet overholder den danske lovgivning, og ikke krænker tredje mands rettigheder.".
Og så laver du din bestillingsside sådan at brugeren skal godkende betingelserne før web-hotellet oprettes.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.