Avatar billede lassechr Nybegynder
05. april 2005 - 22:15 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

åbne porte til cs (counter-strike) og warcraft3

Jeg har lige sat en router til, og nu kunne jeg godt tænke mig at finde ud af hvordan man åbner porten til cs, som er 27015 og til warcraft.. ved ikke lige hvad porten til warcraft er lige nu.. Jeg har en router fra 3com
Avatar billede reving Nybegynder
06. april 2005 - 08:11 #1
I "Port Forwarding" åbner du porten til din lokale Ip-adresse
Avatar billede reving Nybegynder
08. april 2005 - 08:40 #2
Avatar billede lassechr Nybegynder
08. april 2005 - 12:11 #3
Kan ikke se noget Port Forwarding nogle steder
Avatar billede reving Nybegynder
08. april 2005 - 12:22 #4
I opsætningen i din router laver du en port forwarding
af portene til de respektive spil.
Linken er en henvisning til hvilke porte i hvilke spil
Avatar billede lassechr Nybegynder
08. april 2005 - 14:30 #5
jeg er logget ind på min router, men kan bare ikke finde det sted hvor jeg åbner porte! routeren er fra 3com - ved du under hvilken menu jeg gør det?
Avatar billede lassechr Nybegynder
08. april 2005 - 15:11 #6
Trigger Port | Trigger Type | Public Port | Public Type

Ved trigger port skal jeg skrive noget, trigger type skal jeg vælge TCP eller UDP, public port skal jeg igen skrive noget, og public type skal jeg igen vælge TCP eller UDP.. Vil gerne have åbnet port til warcraft, så ville det være rigtigt hvis jeg skrev 6112-6119 i public port og intet i trigger port?
Avatar billede lassechr Nybegynder
08. april 2005 - 15:12 #7
nu skrev jeg 6112 i trigger port
Avatar billede lassechr Nybegynder
08. april 2005 - 16:06 #8
jo, det virkede.. hvis du lige opretter et svar :)
Avatar billede reving Nybegynder
10. april 2005 - 18:37 #9
Svar
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester