Avatar billede krismort Nybegynder
29. marts 2001 - 20:03 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

hvordan skal dette deklareres i VB ?

hvordan skal dette deklareres i VB:
-----------------------
DLL Declaration:

procedure ReadMemory(address: integer; buffer : pointer; num : integer); stdcall; external \'WinHack2.DLL\' name \'ReadMemory\';

Parameters:

address : integer    This is the address to read from
buffer : pointer    This points to the buffer that will recieve the memory
num : integer    This is how many bytes to read

Returns:

None

Avatar billede driis Nybegynder
29. marts 2001 - 20:27 #1
Public Declare Sub ReadMemory Lib \"WinHack2.DLL\" Alias \"ReadMemory\" (Adress as Integer, Buffer as pointer, Num As Integer)

Jeg ved ikke lige om datatypen pointer findes i VB; ellers kan du sikkert bruge et tal, Long eller Integer
Avatar billede driis Nybegynder
29. marts 2001 - 20:28 #2
Undskyld, Pointer skal sikkert være \'String\'; da du læser flere bytes... MEn jeg er ikke sikker.
Avatar billede krismort Nybegynder
29. marts 2001 - 20:58 #3
hmm...den kommer med en ulovlig handling...kan det være pga pointeren...
Så vidt jeg kan forstå er en pointer en integer som henviser til en string...men det eksisterer vist ikke i vb hvad skal man bruge istedet?
Avatar billede driis Nybegynder
29. marts 2001 - 21:39 #4
Prøv at deklarere den som Variant eller Byte.
Avatar billede driis Nybegynder
29. marts 2001 - 21:44 #5
... Du kan evt. prøve at sende DLL + dokumentation til mig, så skal jeg prøve at se om jeg kan få det til at virke. driis@mobilixnet.dk eller ICQ# 109716121.

Hvis du bruger Win2000, kan det være, at den DLL du har fundet kun virker under \'98, da direkte hukommelsesadressering ikke tillades under Win2000 eller NT, med mindre man bruger en såkaldt kernel-mode driver (Dét lærte jeg lige for et par dage siden ;-)
Avatar billede driis Nybegynder
29. marts 2001 - 21:45 #6
En anden mulighed er, at der er nogle hukommelsesområder, der er reserverede, så du ikke kan læse fra dem - Dét kommer bl.a. an på hvordan DLL\'en er lavet...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB