Jeg har købt en brugt Cisco 1600 Router men mangler et Rollover Cable der var kun router og psu med. Er der nogen der har eller ved hvor jeg kan finde en guide til hvordan man selv laver sådan et? helst en guide med billeder
Jeg har det her 9 polet stik eller hvad det nu heder? hvor der er hun og han i hver sin ende så jeg skal "bare" ha sat et RJ45 stik på den ene side.
De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker.
Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.
Ok inden jeg begynder at lave kablet skal jeg lige være 100% sikker på det også er det rigtige jeg gør. Mit db9 stik skal side i min com port på min pc og Rj45 skal i routeren ved jeg. De billede du har linket til går jeg udfra at det er det billede øverst til venstre jeg skal lave. Der hvor der står 568B. ?
Ja øverste billede er selve kablet med de 2 ender. Nederst kan du stikket (RJ45). Hvis du holder det foran dig (som på tegnigen), kan du finde pin1. I det stik som skal i din com port (DB9) ses midt på siden. Hvis du ikke har et DB9 hvor rj45 stikket kan gå i, bliver du nød til at kigge på tegningen, og frem med en loddekolbe. Hvis du ikke har den tang som skal bruges, ville jeg nok vælge og købe et færdigt kabel. Den er vist ret dyr, hvis den kun skal bruges en gang.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.