Avatar billede swil Nybegynder
31. marts 2001 - 17:48 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Opdatering af felter i formular

Jeg har en formular, hvor der indgår mange felter, der skal foretages beregninger på. Disse beregninger skal så placeres i andre felter i samme formular, når man trykker på en knap der sjovt nok hedder \"beregn\". Mit problem er, hvordan koden bagved skal se ud, når databasen er åbnet via formularen og den aktuelle record er fundet.

Kunne jeg bede om et lille eksempel på en funktion, der beregner sammenlægningen af feltA og feltB, som så lægges i feltC i samme record.
Avatar billede janbangm Nybegynder
31. marts 2001 - 17:53 #1
Jeg tror du kan gøre det med.

me.[feltC) = me.[feltA] + me.[FeltB]
me.refech.

Ellers må du gerne prøve at se´nde databasen til mig så jeg kan se det. access@edb.dk
Avatar billede swil Nybegynder
31. marts 2001 - 18:01 #2
Tja´ nogen gange stirrer man sig blind på selv de mest simple ting. Jeg siger i hvert fald tak for svaret - det var jo bare det der skulle til.
/swil
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester