Avatar billede swil Nybegynder
31. marts 2001 - 19:57 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Beregnet felt i formular

Hvis man i en stump kode beregner et felt, der ønskes vist i en formular (hvor beregningen kaldes fra), hvordan får man så det beregnede felt vist i formularen (skal ikke gemmes i tabel).

F.eks.:

Dim avance as double

me.feltA = me.feltB + me.feltC
avance = me.feltA * 0,5

Hvordan vises feltet avance i formularen?
Avatar billede janbangm Nybegynder
31. marts 2001 - 20:05 #1
Kan du ikke lave et ubundet felt og sætte dette felt lig med avance efter opdatering på det felt du sidst indtaster i eller på både FeltA og FeltB
Avatar billede janbangm Nybegynder
31. marts 2001 - 20:05 #2
Det skulle nu være et svar
Avatar billede swil Nybegynder
31. marts 2001 - 20:09 #3
Det havde jeg faktisk også gjort. I feltet kontrolkildeelement, skrev jeg avance, men indholdet bliver bare: #Navn?

Hvad gør jeg forkert?
Avatar billede janbangm Nybegynder
31. marts 2001 - 20:14 #4
Jo den jeg mener er da du ikke skal skrive noget i Kontrolkidelementet, men på hændelsen ved de 2 felt lave en kode der sætte dit nye felt = med Avance plus på form åben.

Hvis du vil må du prøve at sende databasen til Access@edb.dk
Avatar billede swil Nybegynder
31. marts 2001 - 20:19 #5
Ovennævnte er simplificeret, idet der laves mange beregninger, der har til formål, dels at opdatere felter i dabasen og vise det på skærmbilledet, når der trykkes \"beregn\", men ved beregningerne kommer der en del mellemresultater, det også var ønskeligt at vise, når der var trykket \"beregn\". Men jeg jo oprette disse mellemresultatfelter som felter i databasen, så er problemet løst.

Jeg har bare ikke brug for at gemme disse mellemresultater.

janbangm: tak for svaret på tidligere spørgsmål af samme karakter.
Avatar billede janbangm Nybegynder
31. marts 2001 - 20:37 #6
Du kan faktisk også gøre det at du laver det i en forespøgsel og derefter når du trykker på knappen køre me.refrech.

Du kan selvfølgelig også ligge dine udregninger på koden til knappen og så opdatere de felter der skal opdateres f.eks.

FeltC = Avance.
Her skal du også huske me.refrech
01. april 2001 - 21:27 #7
Det hedder nu
Me.Refresh
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester