Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.
busschou - Jo, men jeg har også flere options i samme select, som heller ingen value har. Skal kunne tjekke op på disse også. Altså duer selectedIndex ikke.
Så vidt jeg har forstået skulle HTMLSelectElement.value tjekke om value er sat, hvis ikke, bruger den teksten mellem <option></option>, som value. Men dette synes ikke at virke heller. Kan ikke få mit tjek til at blive true.
milo >> option-elementet har da så sandelig en value-attribut ... men det har ingen name-attribut ;o)
Da der ikke kan være id- eller name-attributter på option-elementer, har jeg svært ved at se, hvad det er, du prøver på. Hvordan vil du validere - eller mere specifikt: hvordan vil du adressere de enkelte options?
Det kan du ikke umiddelbart. 1. Kan du have flere options uden en value i samme select? 2. Hvorfor i alverden sætter du ikke bare en value på alle options? 3. Jeg forstår stadig ikke, hvad du vil. Denne linie fortæller jo ikke noget om, hvad du vil: if (document.getElementById('foo').value != "" ) { //foo }
Det ville nok være en fordel, hvis du ikke holder info så tæt til kroppen - og fortæller, hvad det er, du er ved at lave - og hvad den dybere mening er med den ønskede funktionallitet
-- og alternativet er, såvidt jeg kan se, at du laver en ellers frugtesløs itererering igennem alle option, sammenholder selectedIndex med aktuelle index og dermed finder den gruppe, du har det i ...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.