Avatar billede thoeger_poertner Nybegynder
03. april 2001 - 16:18 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Skærm indstillinger til X-configurator (Toshiba Laptop)

Hej, nogen der ved hvilke oplysninger jeg skal bruge til X-configurator for at få min Toshiba T2130CS / 520 til at køre grafik?

Hvis der er nogen der evt. ligger inde med manualen, eller har en maskine af samme type kan du måske hjælpe?!

Skærmen er en ~10.3\" dstn lcd skærm...
Avatar billede thoeger_poertner Nybegynder
03. april 2001 - 17:34 #1
Kooooom nuuuuuuuuuuu!
Avatar billede -onslow- Nybegynder
03. april 2001 - 19:09 #2
Tja jeg kan prøve at hjælpe. sig lidt mere om din computer! grafikkort CPU Bundkort pg Sådan!
Avatar billede thoeger_poertner Nybegynder
03. april 2001 - 20:59 #3
Ja, det er jo problemet, det er en bærbar toshiba t2130cs / 520 med indbygget skærm, som de fleste bærbare jo har.

Jeg har søgt på toshibas hp, og på div. søgemaskiner uden resultat, ´det jeg mest håbede på var hvis der var en som lå inde med manualen og kunne kigge i den.

Jeg har købt den brugt, og har ingen manual..
Avatar billede peter_m Nybegynder
04. april 2001 - 09:51 #4
En god ting vil være at vide hvilken Vertical / Horisontal frekvens din skærm kan køre samt hvilken opløsning. men den er nok ikke specielt god.

Hvis du ikke kan få den til at godkende din X-configuration ved brug af custom så vil jeg foreslå at du køre listen med default skærme
dog dem som peger på at være små skærme eller dem som ingen \" har angive men evt. kun opløsning.

Dette har jeg benyttet mig af m.h.t. til grafik på min gamle Shamrock 14\" men en lcd kan da godt opføre sig anderledes.

Avatar billede thoeger_poertner Nybegynder
05. april 2001 - 20:02 #5
Det har jeg desværre prøvet, se evt. mit nye spm.: http://www.eksperten.dk/spm/62502
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester