Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.
Jeg tror nok det vil blive taget lige så seriøst, når man først er inde på siden.
Et problem er at mange mennesker ikke husker på TLD'en, men kun selve domænenavnet, og hvis de så skal ind på siden i fremtiden, vil de naturligvis prøve .com eller .dk først, hvorved de vil komme ind på en forkert side. Det tror jeg er en større fare, og jeg ville derfor altid foretrække et navn, der var så specielt, at der ikke findes andre med samme - specielt ikke andre med mere kendte TLD'er.
Vi løb ind i samme problem, da vi skulle have domæne til vores nyhedsbrevsløsning eBrev. ebrev.dk er taget, så vi besluttede at snuppe ebrev.info i stedet - på den måde er vi også godt forberedt til vi engang lancerer produktet i hele Skandinavien, da ebrev er et "gyldigt" ord i Norge/Sverige og .info er tilpas neutralt for os.
Dog er vi løbet ind i nogen konkret problemer med netop info-TLD'et: Som viperine nævner har folk det med at tænke "nåeh - ebrev.info.dk" eller andre obskure domæner, som aldrig kommer til at pege på vores server, og ydermere har vi oplevet, at kob.dk ganske enkelt ikke kunne registrere vores firma-e-mail-adresser (***@gmta.info), da deres system ikke er bygget til 4-bogstavs TLD'er. Samme gør sig gældende på en del registreringsformularer rundt omkring på nettet, der bruger simpel validering på e-mail-adresser og ikke mener at et TLD kan være på mere end 3 tegn. Sørgeligt! :)
Min anbefaling? Snup hvad du nu kan bruge af TLD - .info finder jeg mere "professionelt" end .biz, men jeg er også ret irriteret over hele z-bølgen. :)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.