Avatar billede Syska Mester
25. maj 2005 - 09:50 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Regular Expression

Hej,

Jeg ville høre om der er nogen der ligger inde med rigtig gode sider der forklare om regular expressions. Jeg kan sagtens finde en masse, men synes ikke nogen af dem er specielt gode ( de blev fundet ved hjælp af google.com )

Men ja, hvis der er nogen der har nogle superlings til det, vil jeg meget gerne "låne" dem, da jeg er ved at være lidt irriteret over hver gang jeg skal bruge det finder jeg noget "pre-made" og ved ikke rigtig hvad det gør.... sjovere hvis man vidste hvad det helt præcis gjorde, andet end bare at vide at det virker :-)

Skal bruge det til C#, men det må vel være generalt det samme for alle sprog....

// ouT
Avatar billede arne_v Ekspert
25. maj 2005 - 09:53 #1
kun næsten det samme for alle sprog

http://www.microsoft.com/mspress/books/sampchap/5861b.asp måske
Avatar billede arne_v Ekspert
25. maj 2005 - 09:54 #2
oversigten http://java.sun.com/j2se/1.4.2/docs/api/java/util/regex/Pattern.html er
også brugbar selvom det er java
Avatar billede Syska Mester
25. maj 2005 - 10:15 #3
Det må jo siges at være en super side ( den fra ms, har ikke kigget på den anden endnu ) bedre end hvad jeg selv har fundet, og det virker jo rigtig godt :-)

smid et svar arne
Avatar billede arne_v Ekspert
25. maj 2005 - 10:20 #4
svar
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester