Avatar billede hornbech Praktikant
26. maj 2005 - 20:20 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Hvilken Router skal jeg vælge

Jeg skal have købt en trådløs router til at koble i enden af min Zyxel router som jeg har fået leveret fra cybercity.
Jeg skal bruge den til at koble bærbar sammen med min stationære og til at skabe internet forbindelse til min bærbare i stuen.

Først havde jeg tænkt mig at købe en eller anden D-link men da jeg så alle de negative kommentare på edbpriser fra folk som havde købt D-link så er keg kommet meget i tvivl

Hvad skal jeg vælge
Netkortet i den bærbare er på 54 mbit så routeren behøves kun at køre 54 mbit. Men er der en billig 108 mbit er det iorden

Den skal være nem at sætte op.

Den skal være nem at konfigurere (f.eks. at åbne og lukke for forskellige porte)

Og dernæst skal den være forholdsvis billig, jeg vil ikke ofre en formue på den.

Hvad skal jeg vælge?
Gerne en forklaring på hvorfor jeg skal vælge den.

På forhånd tak
René Hornbech Jensen
Avatar billede johnstigers Seniormester
26. maj 2005 - 20:26 #1
Router har du, så det du skal købe er et Accesspoint. Det er spild af penge at købe endnu en router.
Avatar billede speedytech Nybegynder
26. maj 2005 - 20:27 #2
Linksys

Router - http://www.edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=92983 (Så behøver du ikke din Zyxel Router.)
Access Point - http://www.edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=18513 (Så skal du bruge din Zyxel Router.)

Jeg har ikke andet end været glad for de par linksys routere jeg har sat op og selv har brugt.. Et godt vælg.
Avatar billede james_t_dk Juniormester
26. maj 2005 - 20:29 #3
Tja, måske. Jeg vil nu alligevel anbefale en WRT54G fra Linksys, et dejligt stykke hardware.
Avatar billede ullum Praktikant
26. maj 2005 - 20:36 #4
http://www.eksperten.dk/spm/603179
har jeg ikke fortrudt et sekund, men det kan nok gøres billigere.
Jeg aner ikke en bjælde om det men det var  plug n' play
Avatar billede hornbech Praktikant
27. maj 2005 - 15:22 #5
Jeg vil have at der skal være netkabel til min stationære pc, kan man det med et Accesspoint?
Avatar billede johnstigers Seniormester
27. maj 2005 - 18:24 #6
Det mener jeg ikke - du kører jo også bare net via Routeren så.
Avatar billede speedytech Nybegynder
28. maj 2005 - 13:34 #7
Hvis der er stik nok i Zyxel router - kan du jo trække et kable fra den til din PC og et andet kable til den trådløs access point eller router..

Hvis jeg skulle sætte sådan en løsning op, ville jeg nok vælger en router med trådløs indbygget - og pille Zyxel routeren fra og kun kører med en Linksys router.. For det kan godt give dig lidt programmer med at åbne porte - da det skal ske på begge routerer hvis det er den bærbar som der skal åbnes for..
Avatar billede hornbech Praktikant
28. maj 2005 - 19:51 #8
Der er ikke et ekstra stik i den eksisterende Zyxel router.
Jeg har heller ikke problemer med at åbne porte i den jeg har nu.
Så jeg vil vel bare kunne koble en Linksys router i enden af den og så trække kabel derfra og til den stationære og lave trådløs derfra og til den bærbar
Avatar billede speedytech Nybegynder
29. maj 2005 - 21:21 #9
Okay. Det er nok også det bedste på den måde.. Men stadigvæk behøver du ikke den zyxel router hvis du køber dig en router med trådløs indbygget..

Men held og lykke opsætning og købet.
Avatar billede hornbech Praktikant
30. maj 2005 - 07:38 #10
Takker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester