Hvor har du makroen? Hvis den ligger i en projektmappe skal duu kopiere projektmappen over eller gemme koden i en fil og så importere denne fil på den anden pc.
Jeg har den i en projektmappen og den aktiveres med en commanbutton. Den skal kunne bruges i andre projektmapper. Derfor vil jeg helst have at man kan hente den ved vælge funktioner,makro,makroer
Hvis den ligger i projetmappen er dens scope projektmappen. Denne skal derfor være åben, for at makroen kan bruges andre steder. Alternativ skal den ligge i den personlige makroprojektmappe på den anden PC, men det kræver, at den kopieres hertil.
Alternativt skal du lave makroen i en tom projektmappe, som så gemmes som et tilføjelsesprogram (.XLA) Denen XLA fil kan du så flytte til den anden pc. Her skal du så ind under Funktioner - Tilføjelsesprogrammer og vælge den. Derefter har du altid adgang til de makroer der liger i XLA filen.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.