Avatar billede muddyw. Praktikant
08. juni 2005 - 18:25 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

hvordan definere størrelse på browservinduet?

hvordan definerer jeg størrelsen på browservinduet når man åbner mit html-dokument.
Altså, jeg vil ikke lave et popupvindue, men "bare" definere en bestemt størrelse på browservinduet man skal se dokumentet i???
Avatar billede skovenborg Nybegynder
08. juni 2005 - 18:37 #1
Du kan prøve:
<body onload="resizeTo(400,300);">
Nogle browsere har dog slået denne funktion fra, og af gode grunde. Tror ikke særlig mange synes det er så rart hvis ens browservindue pludselig bliver mindre eller større.
Avatar billede muddyw. Praktikant
08. juni 2005 - 18:43 #2
ok , prøver lige :)
Avatar billede muddyw. Praktikant
08. juni 2005 - 18:57 #3
problemet er, at så åbner alle de næste htmldocs i denne størrelse...det er jo ikke godt. det skal kun være denne side....lige nu åbner alle htmldocs i en lille størrelse :(
Avatar billede skovenborg Nybegynder
08. juni 2005 - 20:11 #4
ja, det er vel et problem og det er bare endnu en god grund til ikke at pille ved brugerens vinduesstørrelse. Du kan ikke umiddelbart undgå problemmet, medmindre du på hver eneste side ændrer på vinduesstørrelsen (og hvad den sættes til er jo ikke godt at vide).

Så enten synes jeg du bør holde dig til et popup-vindue eller helt lade være, for hvis du skal pille ved browserens udseende så gør det altid i et nyt vindue, så brugeren bare kan lukke det igen og vende tilbage til standard-indstillingen.
Avatar billede muddyw. Praktikant
13. juni 2005 - 09:36 #5
ja god ide...tror jeg vil holde mig til et popup-vindue...i skal lige ha nogle points :-)
Avatar billede skovenborg Nybegynder
13. juni 2005 - 12:23 #6
velbekomme :-)
Avatar billede muddyw. Praktikant
16. juni 2005 - 13:12 #7
tak...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester