Avatar billede ps76 Forsker
09. juni 2005 - 11:20 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Kun ènvejskontakt

Jeg har 2 pc`er stående på kontoret. De er koblet til en router, "Netgear" (fra TDC), den går så ind i modem`et, "speedstream 5100", derfra gennem et filter og ind i vægstikket.
De er begge ok på nettet. Og jeg kan overføre filer fra pc 1 til 2 - men ikke den anden vej !
Det har virket hidtil, men fornylig indlæste jeg et Ghost image på pc 2 - og siden da har det ikke virket dèn vej.
På pc 1 er følgende valgt: "Klientprogram til Microsoft netværk", "Fil- og udskriftsdeling til Microsoft Netværk", Qos-pakkeplanlægning", "Internetprotokol (TCP/IP)".
På pc 2 er valgt: "Klientprogram til Microsoft netværk", "Fil-og udskriftsdeling til Microsoft netværk", "driver til netværksovervågning", "Internetprotokol (TCP/IP).
WIndows XP (sp2) på begge, XP firewall slået til. Adskellige mapper sat til deling på begge pc`er.
Hvad skal jeg gøre for at få kontakt begge veje??
Avatar billede ps76 Forsker
09. juni 2005 - 11:51 #1
Jeg kan tilføje, at hvis jeg vælger "Vis arbejdsgruppecomputere", så kommer begge pc`er frem, og jeg kan den vej se alle mapper til deling i dem begge.
Avatar billede ps76 Forsker
17. juni 2005 - 18:15 #2
Det var dælme ikke mange forslag, I havde til løsning af dette...??!
Avatar billede johnstigers Seniormester
11. august 2005 - 21:05 #3
Nok på tide at lukke og oprette igen - hvis du stadigvæk har problemet :)
Avatar billede ps76 Forsker
11. august 2005 - 21:38 #4
Problemet er uændret. Har bare fundet ud af, at jeg kan komme ind via "vis arbejdsgruppecomputere" - men det forklarer jo ikke, hvorfor de ikke kommer frem i netværkssteder.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester