Avatar billede reb Nybegynder
24. juni 2005 - 22:41 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Trådløs på TDC webspeed.

Hej.

Har i http://www.eksperten.dk/spm/627626 fået hjælp til opsætning af access point og netkort, hvilket også virker, når jeg har opstillingen koblet på min internetforbindelse, som jeg har delt via en router.

Mit problem er, når jeg flytter opstillingen op til dens rette ejer, som har TDC webspeed, så får jeg blot en "siden kan ikke vises"-fejl, når jeg forsøger at gå på nettet. Alle indikatorer viser at der stadigvæk er forbindelse mellem kort og AP.

Er der nogen der kan forklare/hjælpe mig ud af dette problem. Tror det grunder i webspeed begrænsning til kun 1 specifik computer på deres net. Dette kan jeg kun få adgang til at aktivere/ændre, hvis jeg sætter netkabel direkte i den bærbar. Nogen foreslag ?

mvh
Rene´
Avatar billede ksoren Nybegynder
24. juni 2005 - 23:04 #1
Modemet skal genstartes efter tilkobling af den nye router.

Du kan også klone mac adressen på routerens wan side. Den skal sættes lig med adressen på den bærbare. Så slipper du for at registrere routeren hos TDC
Avatar billede reb Nybegynder
08. juli 2005 - 16:07 #2
Undskyld den lange svartid. Men nu virker det, efter at jeg har kæmpet en smule med modemet, så gider du ikke at smide et svar, så du kan blive honoreret for din indsats.

Tak for hjælpen.

mvh
Rene´
Avatar billede reb Nybegynder
08. august 2006 - 23:22 #3
Lukker lige denne her. Den er vidst lidt gammel :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester