Avatar billede qualon1 Nybegynder
28. juni 2005 - 14:42 Der er 3 kommentarer og
2 løsninger

script der opretter mapper fra 001 til 120

Hej...

Jeg er igang med at opsætte en server som skal køre på en server. Hver bruger skal have deres egen mappe de kan gemme dokumenter osv. i... Men da der skal være 120 mapper ville jeg høre om der ikke var en nemmere måde at lave disse på en oprette dem manuelt... Håber nogen kan lave et script der opretter 120 mapper med navnene 001 til 120
Mappen det skal oprettes i hedder: m:\elever\
Avatar billede shb Nybegynder
28. juni 2005 - 15:02 #1
mapper.bat
------------------------------------
for /l %%i in (1,1,9) do md 00%%i
for /l %%i in (10,1,99) do md 0%%i
for /l %%i in (100,1,120) do md %%i
Avatar billede shb Nybegynder
28. juni 2005 - 15:03 #2
kør scripet i mappen m:\elever eller brug dette i stedet:
mapper_i_m.bat
--------------------------
for /l %%i in (1,1,9) do md m:\elever\00%%i
for /l %%i in (10,1,99) do md m:\elever\0%%i
for /l %%i in (100,1,120) do md m:\elever\%%i
Avatar billede venturer Nybegynder
28. juni 2005 - 15:12 #3
Jeg formoder at hver elev skal have sin egen "hjemme mappe" på netværket?
Jeg antager for eksemplets skyld at du på serveren (SERVER) har oprette share der hedder ELEVER (hvor der så skal figurere en undermappe til hver elev).

En mulig løsning vil være at lade Windows automatisk oprette og tildele rettigheder til disse mapper.
På mappen ELEVER skal share rettighederne være sat til Everyone (eller Authenticated Users) = Modify (eller full control). NTFS/fil rettighederne skal være sat til SYSTEM = Full Control. Administrators/Domain Admins = Full Control.

Herefter åbner du så din bruger manager. Her markere du alle elevernes konti. Vælger properties. Finder fanebladet "Profile". Under punktet "Home Folder" vælger du "Connect" og sætter drevet til M: og i stien skriver du \\SERVER\ELEVER\%username% og klikker apply.
Systemet opretter så selv en undermappe til hver enkelt elev med rettighederne sat så det kun er elevn selv og administratoen der har adgang. Desuden vil der automatisk blive oprettet et m-drev som peger på den rette mappe når brugeren logger på.
Avatar billede qualon1 Nybegynder
28. juni 2005 - 15:15 #4
mange tak det virker... kan man udvide den med at lave sådan den user der har samme navn har fuld adgang til mappen... altså share den..
Avatar billede qualon1 Nybegynder
28. juni 2005 - 15:46 #5
men mange tak for hjælpen... fik mit svar og mere til...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester