Avatar billede jschultz Nybegynder
10. juli 2005 - 20:49 Der er 12 kommentarer

NTLDR problemet

Hvorfor er Windows så beværligt? Min historie kort: Jeg havde 2 partitioner på harddisken. 1 til Win2000 og 1 til Win XP Pro. Jeg gad ikke have Win2000 mere, så jeg lavede et ghost image af Win XP partitionen, formatterede hele disken, og lagde Win XP imaget på. Resultat: Det kan man åbenbart ikke. Win XP kan ikke starte op. Dette problem er sikkert set 109898843 gange før, men hvordan H........ skal man gøre det jeg gerne ville på den RIGTIGE måde?
Avatar billede trekkies Juniormester
10. juli 2005 - 20:52 #1
NTLDR mangler:
NTLDR eller NTDETECT.COM ikke fundet

Hvis du får en fejl om at NTLDR ikke er fundet i starten.

Hvis du har en FAT32 partion, det er meget nemmere med NTFS.
Du skal boote med en Win98 diskette og kopier NTLDR eller NTDETECT.COM filerne fra i386 mappen til din rod af c:\ drev.

Til NTFS:
Indsæt din WindowsXP CD og boot fra den.
Når at det er muligt så tryk på "R" (R=Repair option)
Indtast det nummer som Windows er installeret på, Typisk er det #1.
Indtast administrator password når at det spørg.
Indtast i den følgende commands: (X: skal ændres til det aktuale drev, hvor at din CD er i. Y skal ændres til det drev hvor at din Windows ligger på).
Kopier X:\i386\NTLDR Y\:
Kopier X:\i386\NTDETECT.COM Y:\
Tag din CD ud af drev og skriv EXIT
Avatar billede peet49 Nybegynder
10. juli 2005 - 20:54 #2
Avatar billede jschultz Nybegynder
10. juli 2005 - 21:06 #3
He he... takker. Det virkede sgu. Smid et svar og points kommer rullende
Avatar billede trekkies Juniormester
10. juli 2005 - 21:12 #4
Hvem af os?
Avatar billede trekkies Juniormester
10. juli 2005 - 21:12 #5
Eller os begge?
Avatar billede jschultz Nybegynder
10. juli 2005 - 21:20 #6
Ok, nu kan den godt boote op, og komme til login skærmen, men når jeg logger ind sker der intet, bare blå skærm. Nogen gode forslag?
Avatar billede jschultz Nybegynder
10. juli 2005 - 21:24 #7
Nej, den kommer med følgende box: Since windows was first activated, the hardware on the computer has changed significantly. Due to these changes, Windows must be reactivated within 3 days. Do you want to reactivate now? Yes/No. JEG HAR INGEN ÆNDRINGER LAVET!!! Lige meget om jeg vælger Yes eller No så logger den bare ud igen, og jeg er tilbage ved login billedet. Tænk det skal være så besværligt at lægge en sikkerhedskopi
Avatar billede hcma Novice
10. juli 2005 - 21:40 #8
har du ikke lagt XP ind på den gamle Win2000 partition ?
Avatar billede ksoren Nybegynder
10. juli 2005 - 23:35 #9
Hvis jeg forstår dig ret. Dit system før:

Partition 1 (systempartition): Drev C: Win2k
Partition 2: Drev D: WinXP

Efter:
Partition 1 (systempartition): Drev X: WinXP

? Så skal du have ændret i registry, således Drev X: igen bliver til Drev D:
Avatar billede jschultz Nybegynder
11. juli 2005 - 07:42 #10
Jeg kan GODT boote op nu, men mit problem er nu udviklet sig til et andet som jeg har beskrevet ovenfor.
Avatar billede ksoren Nybegynder
11. juli 2005 - 14:50 #11
Prøv at hent savepart og brug den sammen med en win98 bootdisk
http://www.partition-saving.com/

http://damien.guibouret.free.fr/en/lisezmoi.html#Chapitre_11
Benyt 'Updating Windows 2000/XP registry' til at ændre drevbogstav for din Windowsinstallation
Avatar billede ksoren Nybegynder
11. juli 2005 - 14:53 #12
Windows identificerer tildelte drevbostaver udfra ID i MBR og hvor på disken partitionen ligger. Så hvis din XP har skiftet partition, går der rod i tingene..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester