Avatar billede sprucemoose Nybegynder
14. juli 2005 - 08:32 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Netværksproblemer systemet fryser hele tiden

Terminalsessions fryser hele tiden 3-5 sec. Der er ingen belastning på nogen af serverne, så har det mistænkt for at være netværksproblemer, men er pludseligt begyndt i mandags. Hvordan kan jeg lokalisere problemet i en fart? Der er intet i eventloggen eller lign når den fryser så tyder ikke på at det er et program eller en service der er problemer med. Vi har en win 2000 terminalserver og en win 2000 sbs som fil og exchangeserver. Det er specielt slemt i Outlook, hvilket kunne understytte teorien om at det er netværket mellem de to servere eller lign. Men hvordan kan jeg lokalisere problemet og få det løst?

HASTER! (går på ferie idag)
Avatar billede sprucemoose Nybegynder
14. juli 2005 - 09:23 #1
Kan en opdatering fra Msn messenger 6.2 til 7.0 være skyld i det? Er det eneste jeg kan komme i tanke om der er lavet om i mandags?
Avatar billede sprucemoose Nybegynder
14. juli 2005 - 09:55 #2
Ser umiddelbart ud til at messenger er skyld i problemerne?
Avatar billede sprucemoose Nybegynder
14. juli 2005 - 10:43 #3
Problemet løst ved at afinstallere Messenger!! Weird!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester