Import af .txt-fil ---> vil ikke accepterer linieskiftet
Vi importerer hver dag en txt-fil ind i vores access-database. Som består af kommaseparerede felter og et linieskift for hver ny optagelse. Fra den ene dag til den anden vil Access pludselig ikke længere se linieskiftet og importerer det hele i en lang linie eller såfremt det bliver for meget nægter den at hente filen med beskeden: \"Filen er for stor\"
Er der nogen der ved hvorfor ??
Hvis jeg åbner filen i dos/edit eller excell er linieskiftet helt fint.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Jeg har oplevet noget tilsvarende engang. Da viste det sig, at der af én eller anden grund var blevet byttet om på \"carriage return\" og \"Line feed\".
Hvis du f.eks. åbner den i Word eller lign og gemmer den igen herfra, så burde det virke.
Spørgsmålet er så hvorfor dette opstår. I mit eget tilfælde skulle vi gå ind og redefinere export-filen fra SAP. Så hvis jeg var dig, ville jeg tjekke det program, som generere .txt-filen. Og evt definere eksport-filteret igen...
Nej - det er jeg desværre ikke - jeg kan ikke finde ud af hvor carriage return og Line feed indstillingen er - er det i access ?
Jeg ved godt at jeg kan åbne den i word og gemme den, men det er lidt omstændeligt hver gang - så nu prøver jeg at lave en automatisk handling - men det er jo lidt lappe-agtigt !
Hvad mener du med at det ikke er løsningen? Kunne du ikke præcisere hvad der går galt? Efter hvad du har fortalt, så burde vi være ret tæt på med ovenstående. Du skriver at du kan åbne i word og gemme, men det er for omstændigt; så giver jeg dig et par linier kode, som automatisere dette. Hvor meget mindre omstændigt vil du have det?
/Thomas :~)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.