Avatar billede neocron Nybegynder
15. juli 2005 - 03:25 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Windows Update - Genstart

Problemet lyder umiddelbart ret simpelt, men alligevel har jeg ikke kunnet finde ud af, hvorledes det slåes fra. Hvis det da overhovedet kan.

Når Windows Update "Automatiske Opdateringer" via Windows (Bemærk: Ikke web-udgaven af Windows Update) er færdig med at installere opdateringer hænder det af og til at den vil genstarte computeren. Og det er jeg ærlig talt MEGET træt af, for hvis man vælger nej lægger den sig bare nede i proceslinjen og popper op igen lidt senere med samme besked og så må man igen trykke Genstart Senere.

Jeg har været inde i Indstillingerne for Automatisk Opdatering og kigge og jeg har forsøgt med lidt søgning på nettet, uden noget resultat.
Jeg håber, I kan hjælpe med dennne, iflg. min mening, inderligt overflødige "gestus".
Avatar billede simonvalter Praktikant
15. juli 2005 - 04:33 #1
Jeg er altså ikke sikker på det er overflødigt..efter win2k kom frem skulle man ikke så tit genstarte når man havde installeret noget og det er heller ikke med allle windows updates at man skal.. men jeg er nu ret sikker på at dem hvor den siger man skal er der en grund til det. Det nemmeste ville være at genstarte. Hvis det er pga uptime..som jeg ikke syntes er mere endindikator for hvor usikkert et system er så kan du jo sikkert ikke bruge det til så meget :)
Den genstarter sikkert systemet hvis du dræber processen i taskmanager?
Avatar billede peet49 Nybegynder
15. juli 2005 - 08:24 #2
Det er skam med vilje, det er sådan. Hvis der kommer en vigtig opdatering, nytter det jo ikke noget, at man indstallerer den engang senere, så er det jo for sent, en opdatering er ikke indstalleret for efter genstart.
Avatar billede karser Nybegynder
15. juli 2005 - 09:25 #3
Hvis du kører Windows XP Prof. kan du godt slå det fra, med lidt benarbejde... Men hvorfor vil du det? Med mindre der er tale om en "missions kritisk" server, så er det anbefalinsværdigt at genstarte... men du kan jo vente me at installere opdateringen, til du alligevel skal lukke maskinen ned!
Avatar billede neocron Nybegynder
15. juli 2005 - 15:32 #4
Jeg vil gerne have det slået fra, jeg kører XP Pro. Disse krævede-genstarter kommer stort set altid hvis jeg vil slappe af med et spil eller lignende. Og så er de altså hamrende irriterende. Hvis jeg bare er idle i Windows kunne det for så vidt være lige meget. Men pointen er altså, at jeg altid er igang med noget "ikke-kritisk" når den vil genstarte. Og derfor vil jeg af med den funktionalitet.
Avatar billede karser Nybegynder
15. juli 2005 - 16:10 #5
...Du kunne også løse det ved at slå "Autoinstall" funktionen fra. På den måde, vil opdateringer kun blive "adviseret" og altså ikke inst. automatisk. (Dermed er en genstart ikke nødvendig)...

Du disabler "Auto restart" funktionen på følgende måde:

1. START > KØR > GPEDIT.MSC (Tryk på ENTER)
2. Gå ind under COMPUTER CONFIGURATION > ADMINISTRATIVE TEMPLATES > WINDOWS COMPONENTS > WIINDOWS UPDATE
3. Dobbeltklik på "No auto-restart for scheduled..." Set denne til "ENABLED" og tryk OK!

Luk GPEDIT.MSC og genstart computeren.

Så skulle der ikke gerne være flere forstyrrende genstarter!

//Karser
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester