27. juli 2005 - 20:28Der er
11 kommentarer og 1 løsning
Ikke alt tekst i memofelt vises ved udtræk
Jeg har to forespørgsler (kald dem F1 og F2), der bl.a. udtrækker værdier af tre memofelter. Der er ikke den helt store forskel på F1 og F2, bortset fra at den F1 grupperer felterne.
Problemet er, at kun en del af teksten i memofelterne bliver medtaget i F1, mens F2 tager hele teksten. Den del er nærmere bestemt på ca. 250 tegn, hvilket jo minder mistænkeligt meget om et almindeligt tekstfelt på 255 tegn.
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
try grouping on F2 and you will very likley see that the problem is now on F2! A memo field can contain 64K data which is quite a lot. So things such as indexing and grouping will only be on the first 255 characters
Det er et forholdsvist langt statement, så jeg viser bare et eksempel her:
SELECT tabel1.memo1, tabel1.memo2, Count(tabel2.ID) AS Antal FROM tabel1 LEFT JOIN tabel2 ON tabel1.ID=tabel2.ID GROUP BY tabel1.memo1, tabel1.memo2;
Grunden til, at jeg grupperer er selvfølgelig, at jeg vil have talt antal forekomster af tabel2.ID op. Jeg kan ikke lige se et alternativ for mig uden at lave flere views. Kan du?
Jo, en sub-select naturligvis! Men Access bryder sammen og lukker hver eneste gang, jeg prøver at gemme forespørgslen. Har aldrig oplevet noget lignende...
Ja, undskyld jeg ikke har vendt tilbage! Du har helt ret i, hvad du skriver. Jeg har dog lagt det over på en SQL Server nu, så problemet er der ikke længere.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.