Avatar billede micplus Nybegynder
29. juli 2005 - 13:33 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Spam af weblog

Hejsa,
De seneste par dage, er samme "tråd" i min weblog blevet spammet flere gange, med reklamer for viagra, osv. Irreterende at skulle rense ud i DB'en hele tiden - så findes der en nem måde, at holde disse (automatisk genereret ?) input ude ?

Skal der kode ind ved selve kommentarboksen a.la hotmail og andre, hvor en kode skal indtastes ? Kan jeg gøre noget i den kode der skriver til DB'en ?
Avatar billede softspot Forsker
29. juli 2005 - 13:39 #1
Du kunne evt. lave et check på om siden er postet fra dit eget domæne (ja, det kan spoofes, men det er et skridt i den rigtige retning). Den information kan du finde i Request.ServerVariables("HTTP_REFERER").
Avatar billede softspot Forsker
29. juli 2005 - 13:45 #2
Avatar billede micplus Nybegynder
29. juli 2005 - 14:31 #3
Tror du at dette er nok. Følgende er lagt ind i den fil, der opdaterer DB'en :
<cut>
if left(Request.ServerVariables("HTTP_REFERER"),23)  <> "http://www._mit_domæne_/" and _
    Request.ServerVariables("HTTP_REFERER") <> "" then
    response.write ""
    else
MittGBrs.Update
MittGBrs.Close
</cut>

Jeg har så ikke gjort noget ved den side, hvor kommentarerne skrives - kan jeg formoder, at disse spammere sender deres skidt direkte til min fil, der opdaterer DB'en ?
Avatar billede softspot Forsker
29. juli 2005 - 14:33 #4
Det er en start. Du kan da i det mindste se om det ikke giver en effekt på kort sigt... Det lyder til at du skal rydde op ret ofte.
Avatar billede micplus Nybegynder
29. juli 2005 - 14:36 #5
ok - jeg prøver at køre med denne i nogle dage, og må ellers finde på noget andet. Jeg har kun været nødt til, de sidste 3-4 dage, at slette 1-2 indlæg pr. dag, så det er stadig begrænset .. er dog bange for, at det pludselig tager overhånd.

tak for hjælpen - smider du et svar ?
Avatar billede softspot Forsker
29. juli 2005 - 14:41 #6
Svaret kom der... :)

Det var så lidt :)
Avatar billede softspot Forsker
29. juli 2005 - 15:32 #7
Tak for point
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester