Hej. Jeg har fået til opgave at smide nogen flere ram i en ca 4 år gammel Fujitsu-Siemens computer med dette bundkort. Til formålet indkøbte jeg så 2*128mb 133mhz SD-Ram, som bundkortet burde kunne køre med, ifølge manualen. Men hvis jeg sætter ramne i så kommer der bare en fejllyd fra bundkortet, ligegyldig i hvilke slots jeg placerer dem, og ligegyldigt om det er alene eller flere af gangen. Nogen der har nogen ide om hvad der kan være galt ??
Den består af beeps, og nej har ikke prøvet mens der var strøm på.. Ja, jeg har kigget i Bios, men der er ikke noget der kan ændres der har sammenhæng med det. Jeg har valgt at returnere ramne.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.